Yeni Trendlere Ayak Uydurma Taktikleri

0
1473

Yaklaşık 7-8 yıldır dijitalleşme, global çağın getirdikleri hayatımızı tamamen değiştirdi. Bunun sonucunda değişimlerin ışığında hayatımızın kolaylaştığı apaçık gözüküyor. Hayatımızdaki gelişmeler ve evreleri oldukça durağan ilerlerken dijitalleşmelerin gelişimi o kadar hızlı ki buna ayak uydurmak bazen zor durumda bırakıyor. Bunlara telefonlarımızdaki uygulamaların haftada ya da ayda bir güncellemesi örnek olarak verilebilir.

Hal böyle olunca bütün pazarlar sosyal medyaya ve dijitalleşmeye kaymaya başladı. Akıllı telefonlarla hayatımıza giren dijitalleşme etkilerini beraberinde getirdi. Aslında akıllı telefonlardan beklenen performans ilk başta iletişimi, istenen bilgiye ulaşımı kolaylaştırmak iken head-hunter dediğimiz pazarlama guruları durumu avantaja çevirerek pazarın kaymağını alan ilklerden oldu.

yeni-trendlere-ayak-uydurma-taktikleri-eticaret

İnternete erişim, sosyal medya kullanımının mobilde aktifleşmesi devamında aplikasyonlar ile uygulamaları hayatımıza dahil etti. Kullanıcıların uygulamalara karşı olumlu tepkileri pazarlama dünyasına yeni fikirler ve değişiklikler getirdi. Bu yeni fikirlerin devamı ise yenilikler ve kolaylıklar ile hayatımızın bir parçası haline geldi.

Peki, bu uygulamaların listesi neler?
Online alışveriş uygulamaları,
Online yemek siparişi verilen uygulamalar,
Sanal market uygulamaları,
Mesajlaşma uygulamaları,
Online dergi- kitap uygulamaları,
Sosyal medya uygulamaları ve sosyal medya hesapları,
Online oyun uygulamaları,
Navigasyonlar,
Trafik kontrol uygulamaları,
Sağlık uygulamaları,
Spor uygulamaları

yeni-trendlere-ayak-uydurma-taktikleri-online-marketing

Bunlar aslında listede sadece en popüler uygulamaların başında gelen listeler. Konumuzu eğer bu belli başlı uygulamalar etrafında toplayacak olursak ki bunlar pazarda payı en çok olan uygulamalar olarak bilinmektedir. Son bir iki yıldır en popüler olan ve hayatımızı tamamen kurtaran sanal market uygulamaları sayesinde tüketici zamandan tasarruf ediyor. Bilinen yüzü zaman tasarrufu ancak olayın arka boyutlarına baktığımızda müşteri değer algısı yaratılarak veri tabanlarında müşteri istek ve beklentileri kodlanıyor. Şuan üzerinde çalışılan sistem beraberinde ileriki yakın dönem içerisinde sanal market ve diğer uygulamalarda yalnızca birkaç işlem ile ihtiyaçlarınızı direkt kapınızda bulabileceksiniz.

Sosyal medya aktifliği, yaşadığımız çağın beraberinde getirdiği hayatımızı online yaşama arzusu isteklerimizi kodlayarak paylaşma evresine doğru ilerliyor. Sosyal medyayı çok iyi kullanan markalar ise aktif hesaplarımız ışığında isteklerimize anında geri dönüş yapmak için çalışmalarına devam ediyor.

Navigasyon üzerinde yapılan çalışmalar ise sponsorluk ile gittiğimiz adres etrafında isteklerimiz doğrultusunda bize yardımcı olacak mağazaları uyarı levhalarında bildirerek hem yolumuzu bulmaya hem de ihtiyaçlarımızı karşılamak için olanak sağlıyor.

Yıllar öncesinde kitaplıklarda boş raf bulmak için uğraşırken şimdi kitap bile bulamaz hale geldik. Evet, doğru bildiniz online kitap ve dergi uygulamaları ile istediğimiz kitaba tek tıkla sahip olabiliyoruz. Okumak için zamanım yok bahanesine karşılık bu uygulamalar ile istediğimiz bütün alternatifler ile kendimize vakit ayırabiliyor ve gelişimimize katkıda bulunabiliyoruz.

yeni-trendlere-ayak-uydurma-taktikleri-kredi-karti-odeme

Online alışveriş uygulamaları ile yapay zeka ve veri madenciliğini bir arada kullanarak yaptığımız alışverişleri hesaba göre kodlayıp bize bildirimler sunarak ihtiyaçlarımız doğrultusunda alışverişimizi sağlayabiliyor. Aynı zamanda online yemek siparişi verdiğimiz uygulamalar da bizlere bunları sunarken en çok tercih ettiğimiz markalara yapılan yorumlar eşliğinde seçimlerimize yön veriyor. Son yıllarda markalar kulaktan kulağa pazarlama ve güncel pazarlama taktiği denilen bu yorumlama sistemi ve puan vermeleri iyileştirmeye çalışarak müşteri veri tabanını arttırmayı hedefliyor.

Zamandan tasarruf bu uygulamalar beraberinde insanların tembelleşmesine sebep oluyor. İşte bunlara tepki olarak ve bir alternatif sunularak spor ve sağlık uygulamaları geliştirildi. Bu uygulamalar ile günlük sporumuzu, kilomuzu, yapmamız gereken programlarımızı hatırlatma eşliğinde bizlere sunarak insanın doğasında olan tembelleşmeye anti tepki oluşturmayı hedefliyor.

Çağımızda, özellikle yoğun hayatımızda bu uygulamaları doğru kullanarak kendimize daha çok vakit ayırabiliriz. Aynı zamanda uygulamalar sayesinde hayatımızı, günümüzü ya da haftamızı planlayarak kendimize daha çok vakit ayırabiliriz. İhtiyaçlarımız doğrultusunda oluşturulan bu programlardaki davranışlarımızın her biri kayıt altına alınıyor. Bu alınan bilgiler ışığında yeni programların veritabanı hazırlanıyor.

Pazarlama dünyası çağımız için oldukça büyük ataklar yapmakla birlikte daha çok müşteri çekmeyi hedefliyor. Kullandığımız uygulamalar ve hedeflerimiz doğrultusunda gerçek ihtiyaçlarımıza yönelerek hem zamanı daha verimli ve etkin kullanabilir hem de yeni ihtiyaçlarımız için uygun davranışlarla yeni uygulamalara zemin hazırlayabiliriz.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver