Web Arayüz Tasarımcısı İçin 10 İpucu

0
1770

Web tasarım arayüzü yaparken bazı hususlar vardır. En önemli 20 ipucunu sizler için derledik. İyi bir arayüz tasarımınız ziyaretcileriniz çok önemlidir. Çoğu kullanıcılar içeriği incelemeden tasarımı inceler ve diğer seçenek olarak içeriği inceler.

Genel olarak bir en önemli dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdadır.

1- LOGO

Bütün bir tasarımın temeli kurumsal kimliktir. Aslında logo bütün tasarımın başlangıcıdır. Misyon ve vizyonunuzu en iyi anlatacak ve hikayesi olan bir logo seçin!

2- GRID’LER (KLAVUZ YAPISI)

Google‘n “Panda” algoritmasından sonra responsive olmayan web siteleri artık indexlenmeyecek. Bu yüzden yaptığınız tasarım kesinlikle mobil uyumlu olması gerekmektedir. Bunu sağlam bir grid seti üzerine oturtun.

3- ARAŞTIRMADAN BAŞLAMAYIN!

Tasarımını yapacağını web sitesinin piyasası hakkında kesinlikle bir araştırma yapın. Aynı sektöre ait diğer web sitelerini de inceleyin.

4- RENKLER

Yeni trend creative tasarımlar için fazla renk kullanmak ziyaretçilerin gözlerini fazlasıyla yoruyor. Bu nedenle göze hoş gelen, yormayan renkler kullanın. Fazla renk kullanmayın. Bizim önerimiz minimum iki, maksimum üç.

5- KATMAN DÜZENİ

Arayüz tasarımını yaptığını dosyada bulunan katmanları anlaşılır bir şekilde düzene koyun. Daha sonradan revize edeceğiniz zaman veya sizden başka devam edecek tasarımcı içinde sizin içinde kolaylık olacaktır.

6- BASİT OLSUN

Çok önceden olduğu için fazla cafcaflı tasarımlar rağbet görmemekte. Bu yüzden olabildiğince basit tasarımlar çıkarmaya bakın. Minimalist yaklaşımlardan kaçınmayın.

7- SON MODA

Sürekli değişen trendi yakından takip etmelisiniz. Yeni nesil tasarımları kaçırmayın. Yaptığınız tasarımlara mutlaka uygulayın, elinizde olanı da buna göre revize edebilirsiniz.

8- ÖZGÜN OLUN!

Yapacağınız tasarımları kesinliklte kopyalamayın! Kendi kalitenizi ancak kendi yaptığınız tasarımlar ile keşfedebilirsiniz.

9- HİKAYE

Tasarımını yaptığınız sitenin kesinlikle bir senaryosu olsun. Tasarlamadan önce kurgulamanız, uygulama açısından kolaylık sağlayacaktır.

10- 5 SANİYE KURALI

Yapılan araştırmalara göre ziyaretçileri kalacağı web sitesine 5 saniye içinde karar veriyor. 5 saniye kuralı ile ziyaretçiyi sitede tutacak bir tasarım uygulayın!

İlk sen yorum yap!

Cevap ver