Ünlü Logolar Comic Sans Olsaydı?

4
3998

Comic Sans Nasıl Doğdu?

Comic Sans ya da Comic Sans MS olarak tanınan font, serifsiz el yazısını ve çizgi roman fontlarını andırmaktadır. Dünyanın en çok bilinen ve kullanılan fontlardan biridir. 2011 yılında bir de Comic Sans Pro adıyla versiyonu çıkarak güncellenmiştir.

Comic Sans font’un tasarımcısı Boston, Massachusetts doğumludur, oldukça vizyoner ve yetenekli bir Amerikalı font tasarımcısıdır.

Connare Microsoft’ta  çalıştığı zamanlarda, firma gençler ve çocuklar için bir kelime-işlem yazılımı olan Microsoft Bob’u geliştirmekteydi. Tamamen karikatürize görsellerden oluşan Bob’un kimliğine uygun bir font tasarımı gerekmektedir. Tam bu noktada Connare devreye girmektedir çizgi roman tarzı görseller ile bezenmiş bu yeni programın ihtiyacına uygun font tasarlamaya başlar ve efsane font artık doğmak üzeredir…

Programın beta sürümleri Connare’in elindedir ve çalışmalarına uygun bir stilde etmektedir. Programın içerisinde konuşma balonları ile diyalog kuran Rover adında bir köpek var ve bu diyalog balonlarına yerleştirilecek yazılar Comic Sans!

Font’un tasarımları bitmiştir artık ve uygulamaya hazırdır. Bob’un mevcut versiyonunun fontları Times New Roman’dır ve ilgili alanlara tam oturmaktadır. Ancak Conanre’nin yeni fontları bu alanlara tam olarak oturmamakta büyük gelmektedir. Bu noktada hem bir hayal kırıklığı hem de kaos yaşanmaktadır. O dönemin programlama teknikleri ve yapısı bu değişime müsade etmeyeceği için Comic Sans’tan vazgeçilmektedir ve yola Times New Roman ile devam edilmek üzere karar alınmaktadır. Connare için bir hayal kırıklığı olsa da sanatçı bu durumu:

  • Ben Comic Sans’ı sadece çocuklara yönelik uygulamalar için tasarlamıştım bunun dışında her hangi bir beklentim hiç olmadı.

Şeklinde açıklasa da Microsoft yönetimi bu fontu Windows95 Plus Pack içine koymaktan geri kalmayarak bu süreç içerisinde Microsoft Bob projesi zamanında bitirilemediği gerekçesi ile iptal edildi.

Ancak Comic Sans’ın hikayesi projenin iptali ile sona ermedi. Windows 95’in OEM sürümleri için sistem yazı tiplerinden biri olarak yer aldı. Ayrıca 3D Movie Maker adlı bir çizgi film pgoramının da varsayılan fontu oldu.

Geçen süre içersinde Comic Sans MacOs ve Windows işletim sistemlerinde, sistem fontu olarak bugüne kadar varlığını ve popülerliğini sürdürdü.

“Twitter’da insanların sıkılıp şikayet ettikleri en büyük üç konu: Havayolu Şirketleri, Comic Sans ve Justin Bieber”

Peki Ünlü Logolar Comic Sans Olsaydı?

unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-you-tube unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-rbit unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-nike unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-nestle unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-microsoft unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-mercedes-benz unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-lacoste unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-html-5 unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-ebay unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-ea-games unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-dijimig unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-coca-cola unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-chanel unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-audi unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-android unlu-logolar-comic-sans-olsaydi-adidas

Siz ne düşünüyorsunuz, tasarımlarınızda kullanırmısınız?

4 Yorumlar

Cevap ver