Snapchat’in Yeni Artırılmış Gerçeklik Filtreleri

0
2013

Z kuşağının vazgeçilmez uygulaması Snapchat, kendine yeni özellikler katarak gelişmeye devam ediyor. Snapchat duyurduğu yeni güncellemeyle birlikte arttırılmış gerçeklik teknolojisini Snapchat uygulamasında daha da interaktif hale getirdi.

Peki Nedir Bu Artırılmış Gerçeklik?
Artırılmış gerçeklik(augmented reality) fiziksel gerçek dünyaya ait bir çevre veya unsurun canlı, doğrudan veya dolaylı biçimde görülmesi ardından bu unsurların bilgi işlem ortamında üretilen ses, video, GPS konum bilgisi gibi algısal girdiler eklenerek geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Snapchat’in bu yeni güncellemesi ile ilgili 30 saniyelik videosu

Bu güncelleme ile Snapchat, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve diğer kamera tabanlı teknolojilerdeki gücünü kanıtlıyor. Sosyal ağ devi ve İnstagram, Messenger ve WhatsApp’ın sahibi olan Facebook, Snapchat’in büyümesini engellemek için agresif bir arayış içerisindeydi. Snapchat’e özgü hikayeler özelliğini, Ağustos 2016’da İnstagram hikayelerinden başlayarak taklit etti.

Ancak Snapchat’te hikayelerden çok daha fazlası var. Uygulama, yüzlerimizde kullanmak için 2015 yılında filtreler,  hareketli efektler yayınlamaya başladı. Kısa süre önce AR teknolojisi ile yardımcı olmak için bir startup olan Looksery’yi satın aldı ve ayrıca sponsorlu filtreleri tanıttı. Snapchat ikonik gökkuşağı kusma ve köpek yüzü mercekleri için binlerce hayran kazandı. Yine  Facebook bu özelliği takip etti. Mart 2016’da benzer video filtreleri sunan startup MSQRD’yi satın aldı. O zamandan beri olanlar Facebook kamerasına dahil edildi. Bir sonraki savaş, geçen yaz Pokemon Go ile dünyanın dikkatini çeken, artırılmış gerçeklik (AR) üzerine olacakmış gibi görünüyor.

Aşağıdaki videolardan görüldüğü gibi, Snapchat kullanıcısı videolarını bu 3D efektler ile güzel ve eğlenceli bir hale getirebilir.

Bu efektlerin 3 adımda nasıl çalıştığını görebilirsiniz:

Snapchat uygulamasını açın ve ardından efekt seçeneklerini açın. Kameranız ile çevrenizi çekerken bu filtrelerden bir tanesini seçin. Sürükleyin ve bırakın.

 

 

 

 

 

Sürükle ve bırak, yakınlaştır ve uzaklaştır.

 

 

 

 

 

İçine doğru yürü.

 

 

 

 

 

Sıra sende Facebook

İlk sen yorum yap!

Cevap ver