Scorp İzzet Zakuto Röportaj

0
2109

BK : Öncelikle okurlarımıza sizi daha iyi tanımaları için İzzet Zakuto kimdir Özetleyebilir misiniz ?

İZ : Ben, İzzet Zakuto Koç Üniversitesi’nde 4. Sınıf medya ve Görsel sanatlar da okuyorum. Scorp’un Sercan Işık ile beraber eş-kurucularındanım.

BK : Scorp Nasıl Oluştu ?

İZ : Biz Sercan ile beraber farklı fikirler üzerine gidip geliyorduk. İlk olarak ABD’de başlayan, Internet üzerinden danışmanlık hizmeti alma furyasını Türkiye’ye taşımak istedik, Türk toplumunun ağabey düzeni ve herhangi bir danışmanlığa ücret ödeme alışkanlıkları olmaması sebebiyle bu fikirden vazgeçtik. Daha sonra moda ile ilgili benzer bir fikir doğdu, modayla ikimizin de hiç bir ilgisi olmamasına rağmen, bizce güzel bir fikirdi. Türkiye’de şu anda moda ve kombinleme konuları gündemde olduğu için bu konu üzerinde ünlü modacılardan profesyonel danışmanlık alınması konusunda güzel bir proje üretmiştik. Daha sonrasında bunun sadece kadınlara yönelik olduğuna karar vererek, bu projeden de vazgeçtik. Son olarak Türkiye’ye has ve asla modası geçmeyen Internet sözlükleri konusunda düşünmeye başladık. Ekşi Sözlük yıllardır Alexa’da 8. sırada ve asla oradan düşmüyor. Bunun yanı sıra SnapChat ile başlayan bir micro video furyası söz konusu, insanlar artık okumaktansa micro videolar ile tüketmeyi sever hale geldiler. Biz Türkiye’de alışılmış sözlük formuyla micro video yapısını birleştireceğimiz projeler üzerinde düşünmeye başladıkça ortaya Scorp çıktı.

BK : Scorp’un iki kurucusu var. İzzet Zakuto(24) ve Sercan Işık(21) İlk fikir kimden çıktı ve Tanışmanız nasıl oldu ?

İZ : İkimiz de Koç Üniversitesi’nde öğrenciyiz ve sosyoloji dersinde tanıştık. İkimizde derse çok girmeyen öğrenciler olduğumuz için sözlü olarak hocanın gözüne girmeye çalışıyorduk. Bir süre sonra sınıfta sadece İzzet ve ben konuşur kaldık ve birbirimizle atışmaya başladık. Dersten sonra tanıştık ve çok benzer düşünce yapılarına sahip olduğumuzu keşfettik, yakın arkadaş olduk.

BK : Peki Koç Üniversitesi’nin size desteği ne derece oldu ?

İZ : Bize Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde ofis olarak kullanabileceğimiz bu odayı verdiler 🙂 Bu da yeterli zaten.

BK : Ekibiniz kaç kişilik bir ekip ?

İZ : 600 kişilik üniversite öğrencilerinden oluşan bir ekibimiz var.

BK : Şuan kaç üyeniz var ?

İZ : Scorp’da 800.000 den fazla kullanıcı var şu anda.

BK : Tüm videoları kontrol edebiliyormusunuz ?

İZ : Evet. Ancak videolar yüklendikten sonra moderasyonun kontrolünden geçmekte. Moderasyon ekibimiz 7/24 çalışmakta.

BK : Scorp’u insanlara nasıl duyurdunuz ?

İZ : İlk olarak üniversitelerde ekipleştik. İl il dolaşıp, Türkiye’nin farklı illerinden seçtiğimiz üniversitelerde ekipler kurduk. Bu ekiplerin başlıca görevi bulundukları bölgedeki okulları fethetmek oldu. Henüz daha uygulama bile olmadan, Sercan ile beraber biz projeyi anlatıp, ekran görüntüleri gösterip insanları tavlamaya çalıştık. Henüz uygulama yokken 27 okula giriş yaptık, sadece fikir ve isim ile. Daha sonrasında beta dönemimiz başladı, ancak uygulama App Store’da çıktığı zaman içeride içerik olmalıydı. Buna çözümü, bu öğrencilere uygulamayı kullandırarak bulduk. Henüz uygulama daha çıkmadan, 500 kişi içeride durmaksızın içerik yarattık. 7 Şubat tarihinde uygulama App Stora’a çıktığımızda içeride ortalama 4.000 video vardı. App Store’a ilk girdiğimiz gün 4.000 indirmeye ulaştık, bunu da gerçekten 0 bütçe ile gerçekleştirdik. Uygulama geliştikçe ve yayıldıkça yeni üniversiteler de ekibe eklenmeye başladı. Bir süre sonra Vine fenomenleri keşfetti ve onlar da üye olmaya, paylaşım yapmaya ve duyurmaya başladılar. Sosyal medyada Güneş diye bir arkadaşımız ünlülere ulaşmaya çalışarak destek istedi. Şimdilerde her hafta Scorp ekibiyle buluşmalar gerçekleştiriyoruz, Hürriyet gazetesiyle projeler yaratıyoruz, Mynet’e videolar veriyoruz. Şu anda Scorp’da 800.000’den fazla kullanıcı, ortalama bir konu başlığına 150 video gelmekte, ve 2,5 milyon kullanıcı videosunun scorp içinde barındırmakta.

 

BK : Videoları izlediğimde insanlar çok samimi bir şekilde video çekiyorlar. Bu rahatlığı vesamimiyeti nasıl sağlıyorsunuz ?

İZ : Başta kullanıcıdan izin almadan videolarını hiç bir yerde paylaşmıyoruz. Rahatsızlığa sebebiyet vermesi olası insanları moderatörlerimiz uyarıyor, 7/24 moderatörlerimiz çalışıyor. DM yok, bu da rahatsızlığı minimuma indiriyor.

BK : Scorp’un önündeki hedef nedir ?

İZ : Asıl amacımız Türkiye’ye bağlı kalmamak. Türkiye’den neden global bir sosyal ağ markası çıkmasın fikrini zorluyoruz, bunun için de geleceği planlayarak anı yaşıyoruz. Tek hedefimiz maksimum büyümek.

BK : Peki Scorp dışında sizin girişimleriniz olacak mı?

İZ : Şu an sadece Scorp a odaklıyız.

BK : Okurlarımıza vermek istediğiniz bir mesaj varmı ?

İZ : Dijital pazarlama son dönemlerin yüksek çıkış yapan sektörlerinden ve özellikle native- içerik üretimi gittikçe pazarda önem kazanmakta. Native içerik üretiminin pazardaki geçen seneki artış oranı %40 dı. Biz de bu sektörde olabildiğince yer almaya çalışıyoruz. Bizimle dijital pazarlama alanında çalışmak isteyen iş arkadaşlarımızı her zaman için Scorp app e bekliyoruz.

BK : Röportajımı kabul ettiğiniz için teşekkürler.

 

İlk sen yorum yap!

Cevap ver