Profesyonel Fotoğrafçı Büşra Gül Röportaj

0
3064

Burak Kazan : Büşra Gül kimdir ?

Büşra Gül : 12 Şubat 1995 yılında İstanbul’da doğdum. Ailemle istanbul’da yaşıyorum. Halit ziya uşaklıgil i.ö.o ve Yenibosna Lisesi’nde okudum. Lise’de sayısal bölümünü bitirdim. Ortaokul’dan bu yana fotoğrafa oldukça merakım vardı. Lİsede de arkadaşlarımı ve ailemi çekerek merakımı ilerletmeye karar verdim. Belli bir süre fotoğraf çektikten sonra onları düzenleyip daha harika işler yapmam gerektiğini düşünüyordum ve photoshop’a başladım. Önceleri saç boyadım göz boyadım o kadar komik bir photoshoptu ki aslında ama buna o zamanlar oldukça sevinmiştim. Şimdi ise bu fotoğraf merakı benim işim olmuş durumunda.

BK : Aldığın bir eğitim varmı ?

BG : Hiç bir eğitim almadım. Deneyip yanılma metodunu uyguladım daha çok. Maddi durumu çokta iyi olan bir aile içinde büyümemiştim. 2008-2009 yılında ben ve ailem bu fotoğraf sevdama sadece heves olarak bakıyorduk. Öğrenmek için sürekli farklı fotoğraflar izliyordum. Fotoğraf izlemek ya da bakmak yeni fikirlere ve bakış açısına itiyordu beni. Şu an bunun heves olmayışı beni çok mutlu ediyor. Şimdi ki photoshop ve çekim başarımı daha çok emeklerime ve hırsıma borçluyum.

profesyonel-fotografci-busra-gul-roportaj-2BK : Sence iyi bir fotoğrafçı olmak için mutlaka eğitim almak şart mı ?

BG : Aslında eğitim almak her dal ve meslek için önemli. durumunuz varsa mutlaka eğitim almalısınız ve bunu bildiklerinizle taçlandırmalısınız. Eğitim size daha fazla görüş açısı ve fikir verecektir. Başka bakış açılarından bir şey öğrenmek ve bilmek size daha fazla artı sağlayacaktır. Çünkü fotoğraf çok yönlü bir sanattır. Herkesin çektiği bir gördüğü farklıdır. Her şekilde görmek için farklı bakış açısına sahip kişiler ile daha fazla ilerlersiniz.

BK : Büşra gül nasıl bir fotoğrafçı?

BG : Neredeyse 7 yıldır bu işin içindeyim asla mükemmellim demiyorum. Hala öğrenecek birçok şeyim var. Yaşımın genç olmasıda bana bu yönden avantaj sağlıyor. Farklı bakış açısı ve değişik şeyler arayan bir fotoğrafçıyım.

BK : Artık profesyonelleştim diyor musun?

BG : Profesyonelleşmek kelimesi bana hala ağır geliyor açıkcası. İlk zamanlarımdan tabiki de daha iyiyim ama profesyonelim diyemem. Hala bir şeyler öğrenebilirim , yapabilirim diyorum. Çevrenizde ki insanların sizi sürekli tebrik etmeleri ve fotoğraflarınızın güzel olduğunu söylemesi tabiki de çok güzel bir şey. Ama söylediğim gibi herkesin bakış açısı farklıdır. Fotoğraf beğenilebilir de eleştirilebilir de görmek önemlidir.

profesyonel-fotografci-busra-gul-roportaj-1BK : Peki engeller oldu mu?

BG : Bu hayatta sevdiğiniz her şey için engel olacak kişiler mutlaka vardır. Aslında sevdiğiniz şeye daha çok bağlanmanız ve değerini anlamanız için engeller mutlaka gereklidir. Yapamazsın , kötüsün gibi sözleri çok işittim. Bırakıp vazgeçmek yerine hergün ağlayarak photoshop yaparak daha çok işime adadım kendimi. Ama sadece engeller olacak diye bir durum asla yok. Mutlaka size destek olacak ,engelleri aşmanız için yardımcı olacak bir aileniz ve arkadaşlarınız yanınızda olacaktır. Özellikle de kendi istediğimle bütün engelleri aştığımı düşünüyorum.

BK : Siz bu işi yapmasaydınız hangi meslekte olurdunuz ?

BG : Çoğu küçük çocuğun verdiği klasik cevaptır aslında ‘büyünce doktor olmak istiyorum’. Benim de vazgeçilmez cevabımdı. Doktor olmayı çok istiyordum. Bana çok saygın emek gerektiren bir iş olarak geliyordu. Bir nevi sanat hayat kurtarmak. Yeni bir fikri , hayatı, tekrar yaşama döndürmek mucizevi. Fotoğraf çekmek eğer işim olmasaydı kesinlikle doktor olurdum.

BK : Takip ettiğin bir fotoğrafçı varmı ?

BG : Tam olarak şu fotoğrafçı diyemem , sayısız meslektaşımın fotoğraflarını inceliyorum. İlk başladığım zamanlar kendime örnek aldığım biri tabi ki vardı. Bekir Sozak en sevdiğim mesleğini aşkla yapan tek insandır. 2009 yılında tanıştığımda fotoğrafı sevmem de çektiği karelerin çok emeği var. Bütün günümü onun çektiği fotoğraflara bakarak geçirirdim. O zamanlar belki de günde yüz soru sormama rağmen hepsine cevap vererek bana çok yardımcı oldu. Şu an her tarzdan sevdiğim bir sürü fotoğrafçı var. Sadece portre olarak adlandırmıyorum.Fotoğrafçılık için de birçok yönü olan bir meslektir. Manzara , moda , portre, gelin – damat vs… Harika konseptleriyle çok kıskandığım Anka zhuravleva mükemmel bir fotoğaf sanatçısıdır. Gelin- Damat çekimlerinde harika renkleri ve bakış açısıyla Niyazi Taşkın’ı çok beğeniyorum. Fotoğrafı severek çeken her insanın bakış açısına , emeğine saygım ve sevgim sonsuzdur.

profesyonel-fotografci-busra-gul-roportaj-3BK : Kullandığın makinanın marka ve modeli nedir ?

BG : Şuan Sony SLT-A37 kullanıyorum. Makinamdan oldukça memnunum. 50mm 1.8 ve 18-55 lenslerimle beraber güzel işler yapıyoruz.

BK : Peki almak istiyenlere söylemek istediğin birşey varmı ?

BG : İlla siz de şu makineyi alın gibisinden bir öneride asla bulunmuyorum. Elinize aldığınızda fotoğraf makinesini evet ya bu benim dediğiniz ile devam etmelisiniz. Tabi ki Sony harika bir makine kendi seviyesinde ki çoğu markadan daha iyi işler çıkarıyor. Bu biraz da fotoğrafçıya kalmış bir şeydir.

BK : Teşekkürler bu keyifli röportaj için 🙂 İleriki zamanlarda diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Büşrayı Buralardan Takip Edebilirsiniz. 

Facebook İnstagram

İlk sen yorum yap!

Cevap ver