Pazarlama Big Data İle Güçleniyor!

0
1891

Pazarlama dünyası gün geçtikçe değişen ve değişimini gelişimi ile destekleyen kendi içinde büyük bir dünyadan oluşuyor. İnternetin ve teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte eski alışkanlıkların çoğunu değiştirmek zorunda kalan pazarlama dünyası yeni gelişmelerle tüketicileri etkilemeyi hedefliyor.

Uzun süredir sanal gerçeklik yani yapay zekâdan oldukça bahsediliyor ve sürekli üzerine eklemeler yaparak gelişimine devam ediliyor. Ancak bunun yanında henüz daha yapay zekâ kadar ilgi odağı olmayan ancak gelişimi pazarlama dünyasını derinden etkileyecek yeni bir içerik şu sıralarda pazarlama dünyasında kulaktan kulağa dolaşıyor.

Big data..

Big data yani büyük veri bilgisayar teknolojisinin baş döndüren gelişimi ve bununla paralel gelişen iletişim teknolojisi ile gelişmektedir. Veri odaklı pazarlama ise ülkemiz için daha yeni bir yaklaşımdır. Veri odaklı pazarlamanın amacı müşterilerini daha iyi anlama ve doğru pazarlama yaklaşımları geliştirmek adına çalışmalar yapmaktadır. Bunun için pazarlama dünyası artık big data yani büyük verilerle uğraşmaktadır. Test edilmiş algoritmalar ve analitikler sayesinde büyük veriyi şirket için kullanılabilir ham veri haline getirebilirsiniz.

Bazı istatistiksel bilgilerle açıklamak gerekirse:
1. Dünyadaki büyük verilerin %88 ile %92 arası son iki yılda oluşturulmuştur.
2. 10.2 milyar dolar pazar hacmine sahip büyük verilerin değeri 2017’ de 53.4 milyar dolar olacağı tahmin edilmektedir.
3. Firmalar, tüm verilerin %80’ini saklamaktadır.
4. Dijital dünyanın %70’i exabyte veri kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.
5. 2020 yılında verilerin 1/3’ ünün buluta bilişim sistemlerinde saklanacağı öngörülmektedir.
6. Veriye erişimin %10 artması bile Fortune 1000 şirketlerine 65.7 milyon dolar ek gelir sağlamaktadır.
7. Dakikada 570’in üzerinde web sitesi açılmaktadır.
8. YoTube’de her ay 6 milyar saatin üzerinde video izlenmektedir.
9. Twitter’da günde 500 milyon tweet atılmaktadır.
10. Instagram’da günde 60 milyon fotoğraf paylaşılmaktadır.

big-data Verilerin özellikle son iki yılda bu kadar ciddi boyutlara ulaşılmasının ardından popülerlik kazanan big data olgusunun, en önemli uygulayıcısı olan Google’ın, kullanıcıları tarafından sorgulanan anahtar kelimelerin hangi coğrafyalarda, ne amaçlı, ne sıklıkla arandığını gösteren datalar sayesinde pazarlama dünyası büyük gelişimler yaşamaya başladı.

Big dataya gösterilen ilgi 2011 yılından itibaren artmaya başladı. Yani big data, verilerin dijitalleşmesi ve farklı boyutlarda alınan verilerin toplanıp, düzenlenmesiyle insan davranışlarını anlama, tahminler yapma ve işletmelerin sahip olduğu verilerden yola çıkarak akıllı yönetim imkanı sağlamaktadır.

Peki, big data ile işletmelerin asıl hedefi nedir?
Büyük verileri elde eden firmalar çalışmalarını eldeki verilere göre yapmaktadır. Aynı zamanda müşterilerin özellikle internette neleri satın aldığı, nelere ihtiyaç duyduğu bilgisine erişilerek müşteri eğilimlerine sahip olabiliyorlar.
Big datanın firmalara sağladığı diğer faydalar:

  • Şirketler, dijital formatta daha fazla veri oluşturup depolayarak ürün hakkında daha doğru ve ayrıntılı bilgi toplayabilir ve bu bilgileri performans arttırıcı eylemlerde kullanma olanağına erişir.
  • Büyük veri, küçük, kısa datalardaki müşterilere özel ürün veya hizmet sunma imkanı sunar.
  • Büyük verinin iyi analiz edilmesi karmaşık bilgiyi daha anlamlı hale getirerek, karar alma sürecinde markalara kolaylık sağlar.
  • Firmalar verileri kullanarak geliştireceği yeni ürün veya hizmet hakkında fikirlere sahip olabilir.
  • Daha önceden elde olmayan, bilinmeyen bilgilere sahip olunarak daha net ve doğru bilgi elde edebilirler.

Şirketler bu bilgiler ile yeni stratejiler geliştirmektedirler. İşletmeler müşteri kişiselleştirme ile elinde olan müşteri kitlesini daha iyi irdeleyerek müşteri ihtiyaçlarına anında geri dönüş yapabilirler. Ayrıca müşteri kaybının önüne geçebilir, müşterilerin hangi alanda rahatsız olduğunu saptayarak sorunlara direkt müdahale edebilirler.

İşlem süresi azaltılarak gerçek zamanlı analiz sağlanabilir. Aynı zamanda kriz dönemlerinde hızlı cevap vererek müşteriyi kaybetme olasılığını düşürebilir.
Verilere erişebilirlik sağlanarak şeffaflık oluşturma, uygun ürün ve hizmetler için eylemlerin uyarlanması sağlanır.

big-data-nedirMağaza davranış analizi, çeşitlilik ve fiyat optimizasyonu, ürün yerleştirme tasarımı, performansı geliştirme perakende sektöründe gelişimi sağlar. Coğrafi hedefli reklamcılık ve üretim sağlanarak müşteriyi tam tatmin etme yolunda ilerlenmektedir. Örneğin bir x firmasının Taksim’de olan mağazasında bulunan ürünlerle Bayrampaşa’da bulunan ürünleri aynı değildir. Burada büyük datalarla müşteri analizlerine göre ürün dağıtımı yapılmaktadır.
Big data perakende sektöründe de önemli gelirler ve önemli gelişmeler sağlamaktadır. Buna barkot sistemi ile satın alımların müşteri portföyüne indirgenerek birkaç yıl içerisinde müşterinin neye ihtiyaç olduğunu anında anlayan sistemler geliştirilecektir. Bu gelişim sayesinde perakende sektörü müşteriye doğrudan ulaşacaktır.

Yukarıdaki verilerde Instagram, Twitter, YouTube gibi sosyal platformlarda bulunan istatistiklerden bahsetmiştik. Bu veriler işletmeler için oldukça önem taşımaktadır. Gelişen dünyada müşteri istek ve arzuları satın alımları elbette önemliyken sosyal medya müşteri istek ve ihtiyaçlarına çok büyük bir etki etmektedir. Bu sebepten firmalar sosyal medya hesaplarına oldukça ağırlık vererek hesaplarının aktifliği sayesinde müşterilerine doğrudan etki sağlayabilmektedirler.

Büyük veriler iki yıl gibi kısa sürede edinilen bilgilerle firmalara sağladıkları gelir ve fayda oldukça yüksek orandadır. Gelecekte bu verilerin etkileri ürün geliştirme ve pazara sunma aşamasından başlayarak etki edecek ve bu etki sayesinde firmaların miktar ve ürün dengesizliği ortadan kalkarken sağladığı kar marjı artacaktır.

Paylaş
Önceki içerikBir Grafik Tasarımcının Okuması Gereken 5 Kitap
Sonraki içerikDark Marketing Nedir?
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Araştırma ruhu ve pazarlamaya olan merakıyla çalışan, pazarlama stalkerı, Hazırladığı içerikler ile kendisi gibi meraklı pazarlamacı adaylarına yön vermek isteyen ve pazarlama bilimine gönül vermiş bir işletmeli adayı.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver