Ölümsüz Grafik Tasarımcısı vs Müşterileri

0
1535

Grafik tasarımcılar burayaa!
Kılıçlar kuşanıyor, herkes gardını alıyor.
İki tarafta da sinirler had safhada.
Bu içerikte güzide grafik tasarımcılarımızı çileden çıkartan müşterilerin yaptıklarını ve aynı zamanda onlara verilebilecek cevapları sizler için derledik.
Kemerleri sıkıca bağlayın, başlıyoruz!

Kime göre deneme süresi?

Sizden taslak hazırlamanızı isteyip bunun sonucunda ‘‘ sen bunlara bir çalış başarılı olursan seninle devam ederiz’’ gibi bir cümle kuruyorsa ilk önce güzel bir nefes alın. Sizi sinirlendirmeye bayılan bir işverene verebileceğiniz en iyi cevap derin derin nefes alıp gülümsemektir. Siz bir grafik tasarımcısınız ve size ihtiyacı olan, yaptığınız işin karşılığını veren birçok işveren olacaktır. Elbette birçok işte deneme süresi olur bu kısımda sabırlı olup elden gelenin en iyisini yapmak gerekir ancak lakayt şekilde bu davranışa devam ediyorsa yolunuz açık olsun sayın işveren 🙂 diyerek yollarınızı ayırın.

Google görsellerden tasarım mı olur?

Bazı müşteriler ve genellikle çoğu zaman sizinle uzun uzadıya çalışan müşteriler Google görsellerde arayıp bulduğu ya da etrafında görüp fotoğrafını çektiği bir materyalin aynısının tasarımını isteyebilir. Bu gibi müşterilere verilebilecek en güzel cevap ise her tasarımın birbirinden farklı ve kusursuz olduğunu belirtip taklitlerden kaçınmanın daha doğru olduğunu bildirmektir. Bu etkili konuşmayla müşterinin gözünde şaha kalkacağınıza emin olabilirsiniz 🙂

Comic Sans mı kaldı?

Grafik tasarımcıların hazırladığı çalışmada genellikle Helvetica veya Arial kullanılmaktadır. Doğal olarak işin ehli olanlar, işini ciddiye alanlar da gelip size Comic Sans ile çalışmalarını hazırlamazlar. Bakın bu içerikte bile ne kadar sırıttı değil mi? Eğer bir müşteriniz sizden Comic Sans ile çalışmalarını hazırlamanızı isterse gülümseyin ve bunun tedavülden kalktığını belirtin 🙂

Fazla yazı göz çıkartır!

Sevgili grafik tasarımcılarımızın hazırladığı ilanlarda boş alanları göze çarpan ‘‘ ee ama ben bu kadar para veriyorum neden burası boş kaldı ’’ diyerek işi beğenmeyen müşterilere karşılık verilecek iki cevap var. İlk önce okunması ve anlaşılması için aynı zamanda göze hitap etmesi açısından boş alanların olması oldukça doğal karşılanan bir yöntemdir. Ancak müşterileriniz bu işi beğenmiyor ise yazı puntolarını büyüterek istedikleri şekle getirebilirsiniz. Bırakın istedikleri gibi olsun, siz hiç keyfinizi bozmayın.

Avangard bir iş olsun

Daha önce hiç kullanmadığı hatta anlamını dahi bilmediği bir kelimeyi maksat cool görünmek olduğu için sizin üzerinizde bu kelimeyi kullanacaktır. Korkmayın. Avangard bir tasarım olsun, minimalist bir şey istiyorum gibi cümlelere maruz kaldığınız anda durup bir düşünün. Yine iki seçeneğiniz var ya bu kelimelerin anlamını biliyor ve işi gerçekten bu yönde istiyor ya da hiçbir fikri yok ve etraftan duyduğu gördüğü tasarımlardan size dayatıyordur. Halihazırda hazırlayacağınız tasarımı nabza göre şerbet nidalarıyla sunacağınızda sesini çıkaramayacaktır. Rahat olabilirsiniz. 🙂

Küçük değişiklikleri lütfen hayatınızda yapın!

Bu iş iyi güzel de küçük değişiklik mi yapsak diyerek size sinsice yaklaşan müşterileriniz olmuştur ya da elbet olacaktır. Bu sinsice yaklaşıma karşı gardınızı önceden almak, taviz vermemek sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü o masumane değişiklik iş sonunda başta yaptığınız tasarımın kıyısından köşesinden geçmeyecek bundan emin olabilirsiniz. Bu kadar yeter bu küçük denilen değişiklikler için saatleriniz gidecek. Kendinize yazık etmeyin.

Çilek yiyeyim ama muz tadı versin.

Sevgili Cem Yılmaz’ın kullandığı ve bu tanıma tam cuk oturdu.  Bazı müşteriler adrenalini çok sevdiği için sitelerinde yer alacak logonun haraketli olmasını bir heves istiyorlar. Uçan, kaçan logolar müşteriler için bir yapıtaşı haline gelmiş ki vazgeçirmek mümkün değil. İşte bu müşteriler size gelip bir de site yapalım ama logosu hareketli olsun derse hemen Cem Yılmaz’ın bu sözü aklınıza gelsin. İstediklerini istediği dozda onlara verin. Fazla pohpohlama ve her istediklerini onaylamak bir süre sonra sizi çileden çıkarır.

Dünyada her yıl binlerce tasarımcı işlerine karışılması sebebiyle meslek değişikliği dahi yapıyor. Eğer mesleğinizi seviyor ve bırakmaya hiç niyetiniz yoksa bu başlıklar sizi size anlatırken işlerinizden bir nebze olsun uzaklaştırarak rahatlamanızı sağlayabilir.

Kafalara dikkat edelim, yanmasın 🙂

 

İlk sen yorum yap!

Cevap ver