Bu keyifli röportaj için ve bu güzel uygulama için Fatih Çelebi’ye teşekkürler. Kanalımıza abone olarak ve beğenerek bize destek olabilir önerilerinizi yorum olarak yapabilirsiniz.

Kanalımıza abone olarak ve beğenerek bize destek olabilirsiniz…

Meditasyon App

Website: http://bit.ly/meditasyon-web
Appstore: http://bit.ly/meditasyon-appstore
Googleplay: http://bit.ly/meditasyon-googleplay

 

Fatih Çelebi Kimdir?

Ben Ankara’da doğdum. 26 yaşındayım. 1991 yılında doğdum. Bilkent’te ilkokulu, orta okulu ve liseyi okudum. Akabinde İstanbul’a geldim. Koç Üniversitesi’nde Ekonomi bölümünden mezun oldum. Aslen, bu arada İzmirliyim. Hep sosyal olaylara, derslerimi ciddiye almakla beraber ders dışında da birçok konuya ilgim vardı. Zaman zaman derslerden daha fazla ilgim vardı. Bundan hareketle Koç Üniversitesi’nde Öğrenci Konseyi Başkanlığı yaptım. Özellikle, üniversitedeki son senemde sağlık alanına, bu dünyadaki demografik dönüşümün insan ömrünün uzaması alanına ilgi duymaya başladım. Babaannem çünkü kanserden vefat etti ve babaannemin vefatı ertesi aslında onun hayatıyla ilgili neler yapabileceğime dair çok araştırma yaptım. Yaptığım çalışmalar da insan ömrünün çok uzadığını bana gösterdi. Genel olarak araştırma yapmayı, kitap okumayı, tarihi, müziği, sporu çok seviyorum. Akademik dünyayı da çok seviyorum. Galatasaraylıyım. Futbola da meraklıyım. Bununla beraber seyahat etmeyi çok seviyorum ve takım oyunlarına hangi mecrada olursa olsun büyük ilgim var. Genel olarak herhalde Fatih deyince böyle özetleyebiliriz.

Meditasyon App Nedir?

Meditasyon bin yıllardır süre gelen bir pratik. Yani 2 bin-2 bin 500 yıllık bir geçmişi var ve farkındalık meditasyonu dediğimiz İngilizcede “Mindfulness” diye geçen, Türkiye’de şu anda ciddi ciddi bilinmeye başlayan bir pratik bu. Bilimsel olarak insanın stres seviyesini azaltmasına, daha iyi uyumasına, daha çok odaklanmasına, konsantre olmasına olanak veren bir, aslında zihin egzersizi. Meditasyon temel olarak, yani farkındalık meditasyonu budur. Mindfulness meditasyonu budur. Hakikaten insana çok iyi gelen, bilimsel anlamda kanıtlanmış olarak söylüyorum bunu. İnsana çok iyi gelen, düzenli yaptığında yani spor salonuna gider gibi düzenli yapıldığında insana çok iyi gelen bir meditasyon bu. Meditasyon App de yaklaşık 2,5 ay önce hayata geçirdiğimiz projemiz. Mobil uygulama üzerinden farkındalık meditasyonları veren bir platform. Farklı konularda meditasyonlar sunuyoruz. Stres, odaklanma, uyku, şefkat, şimdi yeni yeni gelecek olan sporculara, hamilelere yönelik seriler geliyor. Uçuş korkusu gibi çok farklı konularda insanın kendini geliştirmesine olanak veren bir uygulama Meditasyon App. Şöyle bir özelliği var; Türkiye’deki ilk ve tek Türkçe meditasyon uygulaması. Bu anlamda önemli bir ilki ve bir aslında ideali sembolize ediyoruz. Çünkü 2,5 aydır piyasada olmamıza rağmen 100 bine yakın yükleme sayısına ulaştık. Çok ciddi aktif kullanım oranlarımız var. 1 milyon dakikadan fazla meditasyon dinlemiş üyelerimiz. Haftalık kullanım oranları, ortalama aktif kullanım oranlarımız 3 gün meditasyon yapıyorlar. Yani haftada 3 gün 10 dakika meditasyon yapan kişilerin hayatı hakikaten değişiyor ki çok ciddi şekilde mesajlar alıyoruz üyelerimizden. Düzenli olarak haftada 3 gün, 5 gün meditasyon yapan bir insanın zaten bilimsel olarak da kanıtlanan bir şekilde beynindeki gri maddenin alanı genişliyor ve hayatında çok somut spesifik değişiklikler oluyor. Meditasyon uygulaması da bu değişikliklere imkan tanıyan bir platform.

İnsanlar Bu Uygulamayı Neden İndirsinler?

Şöyle; Zihnimiz, beynimiz kapasitesi inanılmaz yükseklerde olan muhteşem bir hazine. Zihnimizi iyi değerlendirirsek, onu daha iyi anlarsak hayat kalitemiz çok artıyor. Yani yaşadıklarımızı değiştiremiyoruz hayatta. Evet, meditasyonla yaşadıklarınızı değiştiremezsiniz ama herhangi yaşadığınız şeyi nasıl deneyim ettiğinizi değiştirebilirsiniz. Bu da zihninizle alakalı. Bugün kahve içerken, kahve içme deneyimi şöyle olur. Ama düzenli meditasyon yaparsanız, zihni farklı yönetebilirseniz o kahve deneyimi böyle olur, değişebilir. Varmak istediğim nokta; meditasyon, düzenli yapıldığında sizin olayları deneyim etme şeklinizi değiştirir. Kendinizi daha iyi kontrol edebilirsiniz. Üzerinizdeki baskıyı daha iyi kontrol edebilirsiniz. Odaklanma seviyeniz artabilir. Ben mesela özellikle spor yaşamım da bunu görüyorum. Uzun mesafeleri koşarken eskiden daha çok zorlanır ve özellikle müzik desteğine ihtiyaç duyarken düzenli meditasyon yaptığımdan beri böyle bir desteğe ihtiyaç olmadan, bu kadar zorlanmadan odaklanıp koşabiliyorum. Meditasyon uygulaması indirilmeli çünkü; zihnimizin sahip olduğu kapasiteye, o kapasiteyi insanoğlu belki hiç yüzde yüz kullanamayacak ama çıtayı daha yukarıya çıkarabilir. O kapasiteyi daha iyi değerlendirebiliriz meditasyon uygulamasıyla. Çünkü meditasyon uygulaması; her hafta, her ay sizin düzenli olarak meditasyon yapmanızı sağlıyor. Bu yüzden, psikolojinin, insani bilimlerin ve meditasyon bilimlerinin getirdiği birikimleri cebinize koyduğundan dolayı sıkıntıda olup kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda kullanabileceğiniz ama onunla beraber düzenli olarak da deneyimleyebileceğiniz bir enstrüman. Uygulama bu yüzden indirilmeli, bu yüzden kullanılmalı.

Bu Güne Kadar Yaptığınız Hatalar Nelerdir?

Bu güne kadar girişimcilik hayatımda yaptığım hatalara baktığımda. Birincisi; bazen çok aceleci davrandığımı gördüm. Aslında olgunlaşmak çok önemli. Erken başarı çok çekici bir şey, doğru ama başarı, tam anlamıyla olgunlaşmadan gelmiyor. Bu şey gibi bir durum; 1. Sınıfta aldığım bir ders hatırlıyorum, bir tarih dersi. Eğer o dersi son sınıfta alsaydım o dersten çok daha farklı şeyler edinebilirdim ama aceleci davranıp kapabileceğim kadar bilgi kapamadan o dersi geçmiştim. Girişimcilikte de o risk var. Yani bazen insanın ve fikrin olgunlaşması gerekiyor. Bazen bir fikir üretiyorsunuz, fikrin bir problemi çözmesi için uğraşıyorsunuz. Halbuki tam tersi olması lazım. Ben geçmişteki en önemli hatamı aceleci davranmak olarak tanımlıyorum.

En Son Aldığınız Yatırımı Ne İçin Kullanıyorsunuz?

Biz en son tohum aşamasında, başlangıç aşamasında yatırım aldık. 4 adet yatırımcımız var. Aynı zamanda sadece sermayeleriyle değil, enerjileri ve fikirleriyle de şirketimize destek olan insanlar. Yatırımı alma amacımız; ürün geliştirme ve teknolojiye bir kaynak ayırmaktı. Bu yatırımı tamamen hayal ettiğimiz ürünü geliştirebilmek için kullanıyoruz.

Hedefiniz Nedir?

Türkiye’de meditasyonu doğru anlatabilmek, doğru algılatabilmek ve çok fazla insana ulaşmak. Çok fazla insana düzenli meditasyon yapma imkanı sunmak. Birinci hedefimiz bu ve buna kıza zaman içerisinde ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Buna inanıyoruz. Bunu için çok çalışıyoruz. Çok stratejik temel bir planımız var. Bunu uyguluyoruz. Kısa bir zamanda buna ulaşacağız. Bununla beraber ekibimizle beraber yurt dışına açılacağız. Farklı milletlerden insanlara ulaşacağız. İkinci temel hedefimiz de uluslararasılaşmak.

Genç Yaşta Şirket Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bir kere çok fazla şey öğrenme imkanın oluyor. Çünkü; şirket kurmak ve bunu yönetmek demek, her gün çok farklı disiplinden konuyla mücadele etmek ve yeni meydan okumalara göğüs germek demek. O yüzden aslında bir okul gibi, okulun devamı gibi. Bayağı da risk alıyorsunuz, stresi yönetmek konusunda da büyük bir deneyim kazanıyorsunuz. Ciddi bir kişisel gelişim imkanı var. Artı tabi bir başarı elde ederseniz de ilerde hayal ettiğiniz projeleri gerçekleştirmek için de hem kaynak, hem zaman, hem de insan bağlantısı yaratmış oluyorsunuz. Bunlar avantajları. Dezavantajları; Başarısızlık durumunda genç yaşta psikolojiyi iyi yönetemezseniz ki çok normaldir başarısızlık genç yaşta şirket kurma deneyiminde. Psikolojik olarak cesaretinizin kaybolma riski var. Bu tuzağa düşmemek lazım. Başarısızlık gayet normal genç yaşta. Ama cesaretin kırılması gibi bir riski var. Böyle bir dezavantajı var. Fakat tekrar ediyorum. Bu riski göze alıp bu tuzağa düşmemek lazım. Lütfen kimse cesaretini kırmasın. Bir de şöyle bir dezavantaj var; Kurumsal hayatta önemli yapı taşları var. Kurum kültürü inşa edilir. Süreçler nasıl yönetilir. Genç yaşta şirket kuran arkadaşlar bunları görmeden kendileri keşfetmeye çalışır. Bazen Amerika’yı yeniden keşfetmeniz gerekir. O yüzden kurum kültürünü yaşamamak, deneyim etmemek olarak bir diğer dezavantaj olarak belirtebiliriz diye değerlendiriyorum.

Genç Girişimcilere Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Genç Girişimcilere tavsiyem ilk olarak; Dünyadaki herkesle rekabet ediyor pozisyonunda görsünler kendilerini. Şu an şu saniye Amerika’daki, İngiltere’deki, Japonya’daki, Afrika’daki yaşıtlarımla ben rekabet ediyorum. Mutlaka bu düşüncede olmak lazım. Yani global düşünmek gerekiyor. Global dünyada sorun çözebilecek şekilde kendimizi planlamamız lazım. Birinci tavsiyem bu. İkincisi ise; Yine bundan hareketle, her an her saniye dünyadan haberdar olmak veya onun için imkan yaratmak için seyahat etmek gerekiyor. Farklı dünyaları görmek lazım. Bu çok önemli, çok şey öğrenebiliriz. Üçüncüsü; Olabildiğince insan tanımak gerekiyor. İnsan bir hikaye ve bir tarih. Yani insanları tanımak için gayret etmek lazım. Dördüncüsü; yardım istemek. Yardım rica etmek çok önemli. Siz istemeden biri kolay kolay gelip size yardım etmez. Çünkü bilmez yardıma ihtiyacın olduğunu. Yardım istemek çok normal bir şey. Çekinmemek lazım yardım istemekten. Bir de okul önemli. Yani okuldayken girişimciliği düşünmek çok güzel ve besleyici ama akademik dünyanın da o insani bilimlerin sonuçta bin yıllardır getirdiği bir birikim var. Onu da doğru bir insan olmak için geleceğe yönelik çünkü ömür uzun. Bir gün bir işi yaparsınız, ertesi gün başka bir işi yaparsınız ama değişmeyen tek şey sizin kişiliğiniz ve temel değerleriniz olacak. Bunların oturması için okulun ve insani bilimlerin ciddiye alınması lazım bence. O yüzden son tavsiyem de okulu ciddiye almak.

 

İlk sen yorum yap!

Cevap ver