Kodlama ve Yazılım Dersi İlkokullara Zorunlu mu Oluyor?

0
1833
Kodlama ve Yazılım Dersi İlkokullara Zorunlu mu Oluyor?

Bu yılın henüz başlarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamayla okullara kodlama ve yazılım dersinin geleceğini öğrencilerimizin ilkokul çağında kodlama ile tanışıp ilerleyen dönemlerde başarılı uygulamaları ülkemize kazandırmayı amaçladıklarına dair mesajı bilişimin ve geleceğimiz adına heyecanlanmamıza yol açtı. Twitter ‘da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yapmış olduğu paylaşımda, “Milli Eğitim Bakanlığımızla yapacağımız çalışma ile kodlama dersini ortaokul ve liselerde müfredata alacağız” sözüyle ülkemiz adına çok doğru bir karar aldıkları için mutlu olmuştum.

ilkokullarda-yazilimİlkokul öğrencileri ABC”nin yanında Kodlama Dersini de alacak ilerleyen yaşlarda ve sınıflarda basit programcıklar yapacaklardı. Yapacakları uygulamalar sınıflarda, okullarda hatta şehirlerarası yarıştırılacak bir nevi bilgi yarışmalarının yerini alacak, ödüllerle teşvik edilecekti. Bu sayede ülke içinde rekabet artacak daha başarılı uygulamalar, programlar üretilip ülkemizin gelişmesinde ve refah seviyemizin                                                                          yükselmesinde rol oynayabileceklerdi.

Sosyal paylaşım sitelerinin başlarında gelen Facebook gibi bir dünya devinin geçtiğimiz yılın Ekim, Kasım ve Aralık aylarında eriştiği 1,56 milyar dolarlık (4,68 milyar TL) geliri ile dünyanın en büyük sanayi kuruluşlarını bile geride bırakırken, Facebook, bu gelirin de yüzde 80’ini mobil cihazlar üzerinden elde etti. Buda bize teknolojinin ne denli önemli olduğunu günümüz dünyasına artık sanayi değil bilişimin egemen olmaya başladığını bize gösteriyor.

Sanayi Devrimini kaçırmış bir millet olarak en azından Bilişim Teknolojileri alanında çağı yakalamamız adına ilkokullarda kodlama ve yazılım dersinin getirilmesi kaçınılmazdır.

Mart ayının başlarında Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamayla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyla ortak karar ile kodlama eğitiminin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde daha fazla yer almasına dersin içeriğinin güncellenmesine karar verildiğini duyurdu.

Açıklama tamamen hayal kırıklığı.

Mevcut sistemde 5. Ve 6. Sınıflarda zorunlu, 7. Ve 8. Sınıflarda seçmeli olarak okutulan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi arzu edinilen teknolojik başarıyı öğrencilerimize kazandıramaz. İlkokul 1. Sınıftan itibaren öğretilecek diller arasına Program dilleri de yer almalıdır.

Gelişmiş ülkeler tek tek eğitim sistemlerini bilişim çağına uygun olarak düzenlemeye başladılar. İngiltere önümüzdeki yıldan itibaren 1. Sınıftan itibaren Kodlama ve Yazılım dersleri zorunlu olacakken bizimde geri kalmamız adına Eğitim Sistemimizi çağımızın teknolojik gelişmelerine uygun olarak düzenlenmeli ve çocuklarımıza gelecek adına daha güzel yaşanabilir bir ülke bırakmalıyız.

Paylaş
Önceki içerikDijimig App
Sonraki içerikTwitter Gece Modu
İş hayatıma 2012 yılında Asya Reklam Promosyon firmasında grafiker olarak başladım. 2013 yılında Anıt Eğitim Kurumlarında Grafik Tasarım Öğretmenliği yaptım. 2014 Ağustos tarihinden itibaren Erkan Makina (Donanma Şirketler Grubu) bünyesinde grafiker olarak devam ettirdim. Şubat 2016 tarihi itibariyle Hürriyet Gazetesi Ankara Lokasyonu Reklam Servisi Bölümü Sayfa Planlama Ekibinde “Sayfa Operatörü” olarak görev yapmaktayım.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver