Bu keyifli röportaj için Berk Özak’a teşekkürler. Bir sonraki video’muzda kiminle röportaj yapmamızı istiyorsanız yorum olarak yazabilirsiniz 🙂

Groop App

Website: http://bit.ly/groop-app
Appstore: http://bit.ly/groop-appstore
GooglePlay: http://bit.ly/groop-googleplay

Berk Özak kimdir?

Merhabalar, ben Berk Özak. Groop uygulamasının kurucu ortaklarındanım. Groop’u Cem Kaçmaz, Mehmet Ertan Uygun ve Hakan Baş ile birlikte kurduk. Kendimden biraz bahsedecek olursam da ben Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji Ve Genetik bölümü mezunuyum. Biraz alakasız bir bölüm ama Türkiye’de çok gördüğümüz yanlış bölümü okuma durumundan ben de muzdaripim. Onun sonrasında benim bir şeyler yapmam lazım falan gazıyla okul zamanında farklı farklı şeyler deneyip sonrasında kendimi Lidyana’da buldum. Lidyana Hakan Baş’ın kurucusu ve CEO’su olduğu bir e-ticaret sitesi. Orada yaklaşık 2,5 sene Product ve Business Development tarafında çalıştıktan sonra orada edindiğim tecrübeler ile de birlikte Hakan Başın da dahil olduğu bir ekip ile Groop’u kurduk.

Groop nedir?

Groop yeni nesil bir sosyal mesajlaşma platformu. Aslında “Farkı ne ?” diye soracak olursanız biz globale oynayabilecek bir proje ortaya çıkarmak istedik ve Türkiye’nin mesajlaşma tarafında doğru bir bölge olduğuna karar verdik çünkü Türkiye’de istatistiklere baktığımız zaman mesajlaşma uygulamaları gayet yoğun kullanılıyor, sosyal medyaya büyük bir ilgi var ve zaten anavatanımız olduğu için burayı seçtik. Groop’un ne olduğunu biraz daha detaylı olarak anlatırsak. Şu zamana kadar chat ortamları bir şekilde tutmuştur ama bunların hep belli başlı eksiklikleri vardı ki Facebook hepsinin belli başlı özelliklerini toplayıp belli bir noktaya geldi. Biz de hem şuan ki platformlarda tam olarak doğru işlemediğini düşündüğümüz şeylerden hem de eski platformlarda doğru işleyen ama biraz daha idealize olması gereken şeylerden yola çıktık. Örneğin, şuan ki platformlardan örnek verecek olursak daha çok iletişim reaksiyonlar üstüne ilerliyor. İnstagram, Facebook, Twitter’da ya bir şeyi paylaşıyorsunuz  ya da paylaşımları beğeniyorsunuz ama gerçek bir iletişim yok gerçek bir sohbet yok biz aslında bunu sağlamak istiyoruz. Biz aslında bir konu hakkında konuşmak istediğinizde o konu hakkında konuşmak isteyen insanlarla aynı anda muhabbet edebileceğiniz, etkileşime girebileceğiniz hatta belki de tanışıp arkadaş olabileceğiniz bir ortam yarattık.

Hedefleriniz nelerdir?

Hedefimiz tabii ki global bir oyuncu olmak. Global bir platform haline gelmek. Zaten bizim ana odağımız Türkiye değil, tamamen Türkiye’de ürünü geliştirmeye çalışıyoruz. Global yolda da alt yapısal yaptığımız değişiklikler hazır. Global de büyüme sağladıktan sonra bizim ana hedefimiz unicorn olmak demek şuan için abes olur. Facebook’un veya başka bir devin almak isteyebileceği veya rakip bir ürün çıkartmak isteyeceği bir platform ortaya koymak.

Groop’un 4 kurucusu var. Görevleriniz nelerdir?

Öncelikle kendi görevimden bahsedecek olursam. Benim tarafım Product, Business Development, Sosyal Medya, Content Management. Mehmet daha çok Marketing tarafıyla ilgileniyor, iş birlikleri ve görüşmeler ayarlıyor. O bizim daha sosyal tarafımız be biraz daha asosyal, bilgisayar başında içerik bakayım, data analiz edeyim, o taraflar ile ilgileniyorum. Cem CTO’muz teknik tarafın başı zaten bizim ekibin büyük bir çoğunluğu teknik kişilerden oluşuyor. Hakan abi de bizim daha çok iş birlikleri, marketing ve yatırım tarafında daha çok odaklanmakta. Baktığınız zaman bir birini tamamlayan parçalardan oluşan bir ekibe sahibiz. Güçlü bir network ağına sahibiz ve iyi bir know-howa sahibiz.

Bir girişimde en çok önem verilmesi gereken şey nedir ?

Bence en çok önem verilmesi gereken şey aslında ekibi büyütürken çok dikkatli olmak. Burada gereksiz işe alımlardan da bahsedebiliriz. Ekibi gereksiz çalışan sayısıyla doldurup ondan sonra odağınızı dağıtmak var, Gücünün yettiği kadar yoğun çalışacak, çok çalışkan insanlarla çalışmak çok önemli ve tabii ki siz ne kadar iyi olursanız olun dünyanın en deneyimlisi değilsiniz birisini ekibe kattığınız zaman sizden daha deneyimli, size katkı sağlayacak, sizi de geliştirecek hem şirketinizi hem sizi daha da ileri noktalara taşıyabilecek insanları ve özellikle de çalışkan olan insanları ekibe katabilmek bence en önemli şey.

Aldığınız yatırımı ne için kullanıyorsunuz?

Aldığımız yatırım aslında tamamen operasyonel masraflar yani maaşlara gidiyor önemli bir kısmı harcadığımız geri kalan kısım da ufak tefek vergi ödemeleri vesaire dışında tamamen Marketinge gidiyor. Marketing tarafında da şuan için İnfluencer Marketing’e odaklanmış durumdayız. Facebook tarafında da güzel reklam çalışmaları yapıyoruz. Farklı kanallar ara ara deniyoruz ama şuana kadar en verimli bulduklarımız bunlar.

Genç yaşta şirket kurmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantajlarını düşünecek olursak çok fazla sorumlu olduğunuz şey yok, muhtemelen evli değilsiniz, çocuğunuz yok, aile çok büyük sorun değildir. Bunlar olmadığı için kafanız rahat çok çalışıp şirketinizi bir yere getirmeye uğraşabiliyorsunuz bence bu bir avantaj gençken yapmak çünkü ilerde yapmak yok çocuk hastalandı, aile yemeği varmış vesaire bir yerlere gitmek zorunda kalıp odağınızı dağıtabilirsiniz. Gençken yapmanın en büyük avantajı bu bence. Dezavantaj olarak düşüneceğimiz şey de tamamen deneyim eksikliğidir. Sonuçta 5 yılda daha çalışıp çok daha deneyimli iken kuracabileceğiniz bir şirketi 5 sene önce o kadar da çok şey bilmeden kurmak çok farklı şeyler çünkü deneyim ve know-how çok değerli şeyler. Bence ana avantajlar ve dezavantajlar bunlar.

Genç girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bence en önemlisi özellikle zaman gibi şeyleri bahane etmemek. Örneğin aklımda şu vardı ama yapamadım, bir türlü ilgilenemedim, şunu yapacaktık yazılımcı bulamadım gibi bahaneleri bırakmak isteyince bulunuyor isteyince her şeyi yapabilirsiniz. İstediğini yapabilmek çok özel bir yetenek değil tamamen çok çalışma ile alakalı. Siz gece 2’lere 3’lere kadar yoğun bir şekilde çalışıp bir şeylere vakit ayırmıyorsanız zamanınız var demektir belki de gerçekten o şeyi yapmak istemiyorsunuzdur. Gerçekten yapmak istiyorsanız biraz uğraşıp yanınıza almak istediğiniz insanları bulamaya çalışmanın yollarını keşfetmeniz gerekiyor. Zaman ayırıp belki de kendinizi geliştirip, kendiniz yapmaya çalışmanız gerekiyor. Benim tavsiyem aslında tamamen bahanelerden kurtulmak olacaktır.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver