Grafik Tasarımcısının Sık Yaptığı Photoshop Hataları

0
2802

Tasarımcıların en iyi yol arkadaşı kimdir?

Cevabı başlıkta saklı olan bu içeriğimizde sizleri yol arkadaşınızı kullanırken yaptığınız hatalardan bahsedeceğiz.

Photoshop hayat kurtarır ancak yanlış ellerde patlamaya hazır bir bomba gibidir. İster bu işe yeni başlıyor olun isterseniz yıllardır kullanıyor olun ciddi hatalar yapabilirsiniz. Biz de sizlere hatalardan kaçınmak için yapabileceğiniz küçük tüyolardan bahsedeceğiz.

Dosya Düzeni

Düzen her iş için kaçınılmazdır ancak Photoshop kullanımında sizi daha da çok yardımcı olacaktır. Şöyle ki bir işin için dosya kayıtlarında devasa bir yığın oluşumu işinizi daha da zorlaştıracaktır. Uygun bir isimlendirme protokolüne sadık kalmazsanız bir süre sonra ‘‘katman 7 kopya kopyası 58’’ gibi bir katman ile karşılaşmanız kaçınılmaz bir sonuç doğuracaktır. Katmanlarınızı giderek silme, organize etme ve hatta gruplandırma alışkanlığı işlerinizi basitleştirecektir. Birçok tasarımcı bu silme ve düzenleme işleminin işleri daha da zorlaştırdığını hatta karışıklığa sebep olduğunu savunsa bile düzen işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Bunu sistematik olarak yapmaya başladığınızda ve alışkanlık kazandığınızda işlerin hızlanacağını fark edeceksiniz. Aynı zamanda sizin haricinizde işe dâhil olan diğer kişinin de anlam kargaşası yaşamasını önlemiş olacaksınız.

Illustrator veya InDesign Yerine Photoshop Kullanma

Photoshop, raster tabanlı görüntü ve fotoğraflar ile iyi çalışıyor ve tipografiyi bir noktaya kadar uygulayabiliyor. Ancak sıklıkla şekillerinizi ölçeklendirip yeniden boyutlandırdığınızı veya karmaşık dizgi veya sayfa düzenleri yaptığınızı fark ederseniz, InDesign’a geçmek en iyi bahis olabilir. Veya çok sayıda metin veya vektör öğesi ile çalışıyorsanız, Illustrator gibi bir programı kullanmanız daha iyi olabilir. Her zaman olduğu gibi doğru araç da iş için doğru araçtır.

Filtrelerin Aşırı Kullanılması

Photoshop’un güçlü filtre ve efekt paketleri vardır. Ancak püf noktası iyi kullanmayı bilmektir. Fırça darbeleri, dalgalar ve mercek parlaması gibi oyunların yerleri vardır. Yani doğru zamanda kullanım oldukça önem taşır. Bilmeyenler için anlayamayacağı bu küçük oyunların bilen kesim için anında göze çarpan iğreti bir durumu vardır. Ve genele bakıldığında sektörde birçok kişinin photoshop kullanmayı bildiğini varsayarsak bu size ciddi sorunlar yaratabilir.

Uyum

Tasarımınız için uyum oldukça önem taşıyacaktır. Bunun için ise yapılacaklar basittir. Düzeninizdeki ortak öğeleri birbirine hizalamak iyi bir estetik anlam taşır. Bunu, Photoshop’ta ızgarayı gerektiğinde açtığınızda veya öğeleri otomatik olarak çizgiyle yakalayarak yapabilirsiniz.  

Yıkıcı Tasarımlar

Ögeler için kullanılan yollar büyük önem taşımaktadır. Bir öğeyi izliyorsanız eğik çizgiler, düzeyler ile resim yapmak için maskeler ve düzenleme katmanları kullanma alışkanlığı edinmeniz gerektiğinizi biliyorsunuzdur. Bu sayede orijinal tabaka bozulmadan ve el değmeden tutulur ve düzenlemeniz işe yaramazsa tekrar ziyaret edilmeye hazırdır.

Başta dediğimiz gibi, hatasız kul olmaz ancak hatasız photoshop kullanımı olur, olmalıdır. Siz de yol arkadaşlarınızı kullanırken ‘‘doğru’’ kullanım için yapmanız gerekenleri yukarıya bıraktık. Unutmayın ki sizlerin yaptığı mükemmel tasarımlarda bulunan ufak hatalar müşterilerinizin gözüne batmasa bile işin ehli olanlar hemen fark edecektir.

Aman itibarınıza zarar gelmesin tek dileğimiz bu ☺

İlk sen yorum yap!

Cevap ver