Dikkat! Bu içerik sizi kehanetlerden kurtarır.

Hayal gücüne inanan ve bu yolda engin denizlerde yüzmeyi sevenlerin mesleği grafik tasarımından geçmektedir. Grafik tasarımcıları çevresinden sürekli fikir alıp ama yine bildiğini yapan arkadaş kitlesine benzetsek hiçte fena olmaz diye düşünüyorum. Hayatı sürekli gözlemleyerek yaşamayı, çevresinde gördüğü en ince ayrıntıya takılıp o ayrıntıdan harikalar yarattığını biliyor muydunuz? Ancak durum her zaman istendiği gibi sonuç doğurmaz. Bazen yaptığınız işin beğenilmemesi, bazen tıkandığınız tasarımlar her iş kolunun başına gelen ve yaşanan bir durumdur. Hadi bunlar neyse sen bir de istemediğin bir projeyi üstlen bakalım dediğinizi duyar gibiyim. Rahat olmayı seven grafik tasarımcılar bazen müşterilerin istediği işleri yapmakta can çekişirler. İşte böyle durumlarla kolayca başa çıkabileceğiniz, kendinizi bir star gibi hissedeceğiniz altın değerindeki kurallar geliyor!

grafik-tasarim-gereklilik-durumu

1. ‘‘Gereklilik’’ Durumu

Yaptığınız iş çoğu zaman içinize sinmez daha güzel işlerle uğraşmak varken neden hala bu işle uğraştığınızı düşünürsünüz. ( İbrahim Tatlıses’ten Allah’ım Neydi Günahım nidaları gelebilir) Bu gibi durumlarla başa çıkmanız zor dahi olsa bunu halletmek sizin elinizde. Elbette o anda daha anlamlı bir şey yapabileceğinizi düşünmek doğal bir tepki ama gereklilik bunu getirir. Yaptığınız işin getirileri sizi ve hayatınızı doğrudan etkileyecektir. Bu sebeple hayatınızı bir proje-iş için bütün gününüzü mahvetmenizin hiçbir açıklaması olamaz. Bu gibi durumlarda nefes egzersizleri, birkaç dakikalık molalar, adaptasyonlar sizi işinize daha çok bağlayacaktır. Unutmayın hayal gücü sizin onu dinlendirmeyi iyi bilin!

grafik-tasarim-sorunlara-direkt-dalis-yapin

2. Sorunlara Direkt Dalış Yapın

Bazı günler, bazı işler pazartesi sendromu gibidir bitmek bilmez. İşi ertelemek, ‘‘yarın hallederim ya’’ demek çoğu zaman uzun vadede daha zor gelmektedir. O iş uzadıkça uzar bitmek bilmez yapmak içinizden gelmez. Bu gibi konularda hızlı hareket etmek, işin içine direkt dalmak ve problemi kökten çözerek kısa vadede sonuca ulaşmak ruh sağlığınıza iyi gelir. Eğer kısa süreli bir proje değil de uğraştığınız uzun süreli bir proje ise özellikle ekip işlerinde daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu gibi durumlarda kesinlikle projeden kaçmaya çalışmayın. Elbette hazır olduğunu zaman bir işe başlayın ancak ekip yönetiminde göre dağılımından kaçmak alışkanlık yaratabilir. Bunun yerine beyninizin tazelenmesine izin verin ve çok geçmeden işe başlayın.

grafik-tasarim-hadi-oyun-oynayalim

3. Hadi Oyun Oynayalım!

Aslında birçok meslek grubunun istemediği bir iş kullanabileceği bu basit yol çoğu zaman zor geliyor. ‘‘zorla mutlu olamam’’ dercesine bu yöntemden kaçınıyor. Durum sandığınız kadar zor ve sandığınız gibi kötü değil. Oyuna adapte olduğunuz zaman sizi içine çekecek hatta garip şekilde ilginizi çekerek adaptasyonunuzu arttıracaktır. Oyun sistemi, kullandığınız programın kaç dakikada bir yenilenebileceğini, kaç dakikada yeni bir tasarımın temelleri atıldığını ya da tasarımınızda kullandığınız programların eğlenceli kısımlarını keşfetmek için güzel bir yöntem olabilir. Unutmayın, işleri gerçekleştirmek için daha verimli bir süreç olabilir. Bu oyun yöntemiyle bir anda işinizde dahiyane bir fikirle karşılaşabilirsiniz. Ne kadar boş olduğunu düşünseniz bile bu yöntemi kullandığınızda sonuca siz de şaşıracaksınız.

grafik-tasarim-kesfetmeyi-seviyorsan-yeni-perspektifler-bul

4. Keşfetmeyi Seviyorsan, Yeni Perspektifler Bul!

Sürekli güneşli bir ruh halinde olmak çok gerçekçi bir durum değildir. Cevap basit. Hayatınızda olup bitenlere ciddi anlamlar yüklemediğiniz süre içerisinde çok fazla yorulmazsınız. Çok iyi bir işi başardığınız ve hatta tebrikler yağdığı bir günün ardından hiç istemediğiniz bir proje ile görevlendirilebilirsiniz. Bu gibi durumlarda hayata minimalist yaklaşmak her şeye çok anlam yüklememek işinizde ve hayatınızın genelinde size ciddi getiriler sağlayacaktır. Hayatınız için büyük yer edemeyecek sıkıntıları farklı pencerelerden bakarak görmemeye çalışın inanın bu gibi durum sizi o bunaltıcı havanın içerisinden alıp kurtaracaktır.

grafik-tasarim-calismalariniza-deger-verin

5. Çalışmalarınıza Değer Verin

Tasarım için hayal gücünüzü kullanırken uzun bir çalışma süresi geçiriyorsunuz. Ya da kısa sürede harikalar yaratabiliyorsunuz. Bazen yaptığınız işi beğenmiyor, hatta uğraşmak istemiyorsunuz. Değersiz gibi görünen bütün işlerinizin altında aslında kocaman bir değer yatıyor. Emek harcadığınız bir işin içinize sinip sinmemesi bir kenara genel hatlarıyla altında ciddi bir iş yükü yatıyor. Bu sebeple yaptığınız işi, projeyi ya da görevi asla hafife almayın. Baştan sağma bir iş çok beğenilirken emek verdiğiniz sabahlara kadar çalıştığınız projeniz beklediğiniz sonucu vermeyebilir. Bu gibi durumlarda karalar bağlamak yerine işinize verdiğiniz emeğin getirisi olarak değerin farkında olmak açık bilincinize her zaman olumlu sinyaller göndererek iş performansınızı arttıracaktır.

İşte baş aşamalı altın kuralların farkına vararak işinizi elinizde tutmanız buna göre hareket etmeniz ve her işin altındaki değerin farkında olmanız sizi siz yapacak ve büyük getiriler sağlayacaktır.

Sevmediğiniz bir işle karşı karşıya kaldığınızda paniğe kapılmayın. Öncelikle işin sizin için gerekliliğin farkında olun. Açık bilinç sizi her zaman daha iyiye taşıyacaktır. Ertelemekten vazgeçin, işin uzaması yerine özen göstererek kısa vadede kurtulmak size her zaman daha sağlıklı sonuçlar getirecektir. Hala yaptığınız projeden keyif alamıyorsanız ve hatta saatler dakikalardan daha çok uzuyorsa oyun oynamaya başlayın. İyi bir oyuncu her zaman daha başarılı olur. Oyunun içinde var olan kuralları yıkın ve yeni bakış açıları ile işinizi daha eğlenceli hale getirin ve bu işi yaparken hiçbir zaman değer unsurunu unutmayın. Değer her zaman sizin işinize biraz daha sarılmanızı ve özen göstermenizi sağlayacaktır.

Yukarıdaki adımlar ile inatçı bütün projelerden mükemmel sonuçlar yakalamak sizin elinizde. Yeter ki doğru dili kullanın!

 

İlk sen yorum yap!

Cevap ver