Grafik Tasarımcısı‘nın İzlemesi Gereken Filmler

2
5859

Bir grafik tasarımcısı’nın ilham alabileceği çok şey var. Evet bu filmler bizler için çekilmedi fakat kimin neyden ilham alacağı da belli olmaz. Eğer sizlerde film önermek isterseniz yorum kısmına yazarak meslektaşlarınıza önerebilirsiniz.

Helvetica IMDb: 7.2
Gary Hustwit tarafından çekilen uzun metraj belgeselde tipogafi, grafik tasarım ve küresel görsel kültür üzerinde derinlemesine bir yolcuğula çıkılıyor. Film 2007 yılında 50. yılını kutlayacak olan “Helvetica” yazı tipini mercek altına almakta. Yazının kültürel etkilerine de odaklanan helvetica tanınmamış tasarımcıları kendi yaratıcı süreçlerini tartışmaya davet etmektedir

 

 

Guccı: The Director IMDb: 6.1
Dünyaca ünlü ürün ve moda tasarımcısı Gucci’nin yaratıcı direktör’ü Giannini’nin altında başlayan hikâyesini anlatan fazlasıyla etkileyici bir belgesel filmdir. Bu film‘de yeni ilham kaynakları için geçmişi inceleyen samimi bir tasarımcı portresi ortaya koymaktadır.

 

 

 

Design Is One: The Vignellis IMDb: 6.9

İtalyan Vignelli çiftinin yaratıcı dünyalarını yansıtan en iyi tasarım belgesellerinden biri. Ürün ve kimlik ortaklığına yer veren ve zengin portfolyöleri grafik ve tasarım üzerine her şeyi kapsamaktadır. Bu belgesel sayesinde Vignellis çiftinin muhteşem akıl ve yaratıcılığına şahit olmaktayız.

 

 

Ai Weiwei Never Sorry: IMDb: 7,6 
Ai Weiwei günümüzün etkileyici sanatçılarından biridir. Belgeselde onun büyük bir müze için hazırladığı fotoğraf sergisini anlatmakta ve Çin Hükümetine karşı halkı için savaşmakta olan bir aktivisitin büyüleyici yaşam hikayesine de tanık olacaksınız.

 

 

 

Milton Glaser: To Inform and Delight IMDb:7
Amerika’nın ikonik grafik tasarımcısı olan Milton Glaser’ın hayat hikayesini anlatmakta olan bu film. I Love NY logosunun tasarımcısı ve aynı zamanda Push Pin Studios ve New York Magazine’in de kurucu olmaktadır.

 

 

 

 

The Visual Language of Herbert Matter:

IMDb: 7.5
Muhteşem bir grafik tasarımı ve inanılmaz bir fotoğrafçılık. Sanatçının günümüzle ilişki kurmayı nasıl başardığını anlatmaktadır. Film güzel sanatlara yeni bir anlam kazandıran sanatçının nasıl kendi dilini oluşturmayı başardığını ve sanat ile ticari iş arasındaki çizgide nasıl yürüdüğünü anlatmaktadır.

 

Print the Legend: IMDb 7.2
3 Boyutlu tasarım yeni bir teknolojik devrim mi? Birçok kişi öyle olduğunu varsayıyor. Bu ödüllü belgesel, 3 boyutlu tasarım pazarındaki liderlik yarışına odaklanmaktadır. Teknolojinin şaha kalktığı muşteşem bir belgesel izleyeceksiniz.

 

 

 

Snowpiercer (Kar Küreyici)
Filmde hiç durmadan yoluna devam eden bir tren ve yok olmuş bir dünya var. Trende isyan çıkarak olaylar gelişiyor. Tasarımcıların dikkat edeceği yerler ise tren, dekorasyon ve efektlerin tasarımlarınıza ilham katacaktır.

 

 

 

Art & Copy: IMDb 6.8
Reklamcılık ve yaratıcılığın efsane belgeseli Art&Copy. Eğer yazma ve reklam konusunda tutkuluysanız bu film tam da sizin için. Reklamları algılama biçimlerini sonsuza kadar değiştirecek. İnsan duygularını sanat ve ticaret arasındaki bağlantıyı kuran film kültürler üzerinde derin izler bırakacak olgular içeriyor.

 

2 Yorumlar

Cevap ver