Grafik Tasarımcısı Klişeleri Hız Kesmeden Devam Ediyor!

0
2764

Tasarımcıların da farklı dilleri var. Hepsinin çalışma şekli, kullandığı programlara yaklaşımı, tasarımı ve düzeni mevcuttur. Aynı programları kullanmış olmalarına rağmen bakış açıları ve tasarımları birbirinden çok farklıdır. Elbette ki farklı tasarımlara imza atsalar bile aynı yollardan geçen tasarımcıların kullandıkları ortak bir jargonu vardır.

Aynı proje üzerinde çalışan tasarımcılara rastladığınızda bu jargonu duyma olasılığınız daha da artacaktır. Aynı zamanda grafik tasarımcılara yalnız rastladığınızda tek başına bolca konuştuklarını gözlemleyebilirsiniz. Korkmayın, işleriyle iletişim halinde olmayı pek severler. Bu sebeple bolca iş başımdayken kullandıkları programlar ile atıştıklarına bile rastlayabilirsiniz. ☺

Biz de bu hafta sizlere çevrenizden, çalışma arkadaşlarınızdan ya da kulaktan kulağa duyulan tasarımcıların klişelerinden bahsetmeye karar verdik. Dikkat, biz kesinlikle tasarımcıları yermek için değil aksine onları daha iyi anlayarak iletişimimizi kuvvetlendirmek için bu işe giriştik zira grafik tasarımcılar olmasa bu kadar işin altından kimse kalkamazdı.

Sevin onları, iyi davranın çünkü onlar bize çok lazım ☺

Hazır mıyız? Öyleyse hemen başlayalım.

grafiker-degil-grafik-tasarimcisi-diyeceksiniz

Grafiker değil, grafik tasarımcısı diyeceksiniz!

Eyvah, bunu duyuyorsanız hele ki bunu bir grafik tasarımcısından duyuyorsanız hemen kaçın yoksa sizi kimse kurtaramaz. Hani sevgili diş hekimlerine dişçi dendiğinde nasıl kızıyorlarsa o denli bir kriz geçiriyor bizim sevgili grafik tasarımcılarımız ☺  grafiker kelimesini kendine yediremez çünkü grafiker matbaada çalışıyordur. Elbette bir süre matbaada çalışmıştır ancak şimdi güzel bir ajansta işine devam etmektedir. Tamam kabul bu işi yapmış ama şimdi yiğidi öldür hakkını yeme demişler değil mi?

mail-yarin-sabah-size-ulasir

Mail yarın sabah size ulaşır.

Hah, işi bilmeyenler için bu cümlenin iki anlamı var. Birincisi işinden kaçıyor, ikinci ise yetiştiremiyor. Durumlar hiçte öyle değil. Onlarda birer insan oldukları için mesai saati bittiğinde ki yeri geldiğinde saatlerce mesaiye kalan sevgili grafik tasarımcılarımızda artık beyinlerini off etmek istiyor. Gerçi buna rağmen sırf işi yetiştirmek için herkes uyurken gece nazikçe bilgisayarını açıp o işi halledecek ama yine de siz bilirsiniz.

gorselin-boyutu-istenilenden-cok-kucuk

Görselin boyutu istenilenden çok küçük

Ah ah bu işler öyle kolay mı oluyor diye sormuyorsunuz hiç oda biliyor öyle hazır işe konulmayacağını ancak türlü photoshop yöntemiyle kullanılırken o görsel kimse neden grafik tasarımcıları düşünmez?

bi-tik-daha-buyutelim

Bi ‘‘tık’’ daha büyütelim mi?

Duydukça sinir katsayısı artmayan grafik tasarımcı kaldı mı sahiden? Bir tık sağa, yok yok bir tık sola diye ömrünü çürüttünüz grafik tasarımcıların. İki dakikalık iş diye başlanır saatleri alır. Lütfen o logoları sağa sola kaydırmak için bu kadar çok uğraşmayın sonra grafik tasarımcıların sinirleri bozuluyor.

tasarim-calismasi-ektedir


Ektedir.

Peki kelimesinin içine ne kadar çok trip sığdırabilirseniz ektedir kelimesinin içine bir grafik tasarımcı için dünyaları sığdırabilirsiniz. Artık siz bu ekin içinde ne arıyorsanız hepsini bulursunuz çünkü ‘‘ektedir’’

sen-bu-kisayolu-bilmiyormusun

Aa, sen bu kısayolu bilmiyor musun?

Adobe uyguları kısayollarla kullanmak, tasarımcının heybetindendir. Eğer onun bildiği kısayolu siz bilmiyorsanız size klavye tuşları ile ufak bir şov gösterisi yapabilir. O sırada kendisini dünyayı kurtarmış gibi hissedebilir. Arada olur bunlar, maksat eğitmek öğretmekten geçiyor.

kaynak-dosyasi-nerede

Kaynak dosyası nerde?

Genellikle ortaklaşa yürütülen ya da elden düşen bir projede karşılaşan bir durumdur kendisi. Çalışmayı son gönderilen jpg ile devam ettirmek şanına yakışan bir durum değildir. Bu sebeple o dosya ya bulunacak ya da bulunacaktır aksi kararlaştırılamaz.

duzgun-brief-verin

Brief bu mu?

Sonunda bildiğini okuyacağını bilen grafik tasarımcılar yine de beğenmez bu durumu. Ne olurdu yani istenilen brief gelse? Ancak müşteri genelde taslağı görmeden ne istediğini genel itibariyle bilmediği için arada böyle durumlar yaşanmıyor değil. Biraz yardımcı olmayı denesek çok güzel işler gelecek ☺

onu-ben-copy-paste-yapmistim-olmamismi

Onu ben copy-paste yapmıştım olmamış mı?

Görsele yönelmiş birinin yazıyla işi olur mu hiç? Hayatta okunmaz o yazılan metinler. Metin yazarı özenle hazırlar, müşteri onay verip gönderir tasarımcı ise yapıştırır. İş bellidir yani. Ama siz yine de zor da olsa o yazılan metini okuyarak göndermenizde fayda var. Zira metin yazarının yaptığı bir hata tasarımla birlikte müşteriye veya sosyal medya’da paylaşıldığında suçlu siz olabilirsiniz 🙂 fakat şunuda belirtmek isterizki buradan patronlara herkes insan herşeyi göremeyebiliriz 🙂

Evet sevgili grafik tasarımcılar, adaylar, aday adayları ve uzaktan yakından grafik tasarımcılar ile ilişiği olan diğer mensup üyeleri. Bu hafta sizlerle klişelerimize yenilerini ekledik. Sizlere grafik tasarımcıları daha da yakından tanıtmak ya da sizi sizi anlatmaya devam edeceğiz. Ancak sizden ufak bir isteğimiz olacak. Lütfen grafik tasarımcılara iyi davranın zira bu gibi durumlarla karşılaşmak grafik tasarımcılarımızın motivasyonunu olumsuz etkileyecek dolayısıyla bunlar tasarımlara yansıyacaktır.

Paylaş
Önceki içerikGroop Mobil Uygulama İncelemesi
Sonraki içerikRenk Algılayıcı Kalem Scribblepen
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Araştırma ruhu ve pazarlamaya olan merakıyla çalışan, pazarlama stalkerı, Hazırladığı içerikler ile kendisi gibi meraklı pazarlamacı adaylarına yön vermek isteyen ve pazarlama bilimine gönül vermiş bir işletmeli adayı.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver