Grafik Tasarımcının İçinden Geçenler

2
3254

Yıllardır baskı, reklam, matbaa, tasarım … vb. işlerin peşinden koşan parayı müşteri tabiri ile iki tık ile kazanan grafiker meslektaşlarım, içimden geçenler eminimki sizin de en az bir kez içinizden geçti. Tabii ortamında 7/24 klasik müzik elinde içecek hahaha gülüşen dün yaptığın tasarım çok mükemmel olmuş tek seferde baskıya gitti sorunsuz renkler hahah, inanmazsın geçen yaptığım logoyu bir tık büyütmeden kabul ettirdim diyen kişiler yoksa. Varsa sonsuza kadar orada çalışın hatta beni de aldırın. Freelance çalışan kardeşlerim, bedavacı çevre içinde sigara yakarken malesef bu konuyu göz ardı edemedim.

“Benim iş vardı baskıya gittimi” Eve götürdüm abi ben onu. Arada dertleşiyoruz hem …

GRAFİKERLERE SAYGILARIMLA…

“Şunu bi tık sağa alalım tamamdır!”

Canım! Bir palet var! Onu zaten tam ortalamışım, gözün matematik doktorası mı yaptı? Garson olsam çayına tüküreceğim …

-Çay içer misin abi?

“Bana logo yapsana kanki para vermem ama ” He amme hizmetleri tasarım ajansı burası. Bi yürü git…!

“Beğenmedim ilk tasarıma dönelim.”

Sss. Sabır ! Sayıyla mı veriyolar lan. sıra numarasını nerden aldın? Üç gündür bunun için uğraştırdın … Koltuk mu çekiyosun sağa sola …! Sildim ben onu lan (Meslekte eskiler asla ilk çalışmayı silmezler.)

grafikerin-icinden-gecenler

“Benim bilgisayar bozuldu kanka format atsana”

Grafikerim ben neyse ya 20 TL !

“Bi katalog yapıcaz acil”

Bu güne kadar nerdeydin lan ? acil servis mi burası yok abi doktor yok …!

“Kırmızı zemine pembe olmaz mı?”

Olur tabi sen nasıl istersen parasını verdiğin sürece herşey olur istersen kırmızıya kırmızıyla yaziyim ne veriyim abime? Nasıl olsa dinlemiyosun beni.

“Para mühim değil. Uygun yollu bi kapak tasarımı lazım”

Bin beş yüz dalır ! Üç çocuğum var ben bakireyim demenin diğer adı… Şu” bi tık” ınınz bitmedi … tamam istediğini söyle git kafamdan durma, sınama. Zaman verme. Rahat bırak, ellerim bağlıyken sana yemek hazırlayamam… Renklere şaşırma RGB de CMYK farkını anlatmaktan üşeniyoruz… Programlarda crackli zaten. Bi de o işi iki dakikada tık tık yapmıyoruz. On yıl + iki dakikada yapıyoruz. fazlaca dolduk . Mesleğimizin stresi yetmiyor gibi bi de senelerdir aynı muhabbetleri anlatıyoruz. Madem dayınızın, teyzenizin çocukları da yapıyor , şans verin bi yapsınlar en azından kalite fark açsın. Stressiz çalışmalar dilerim. Matbaa, Ajans,Tasarım ofisi çalışanları.

Paylaş
Önceki içerikDijimig’den Takipçilerine Dijital Fotoğrafçılık Kitabı Hediye!
Sonraki içerikAjansta Karşılaşmanız Muhtemel 7 Tasarımcı Tipi
Ferhan; 1987 İstanbul Çapa doğumlu ilkokul , ortaokul ve lise yi İstanbul da tamamladı Üniversite; Reklamcılık, Kozmetik Tek., Fizik, Kimya, İşletme alanlarında sırasıyla Özel bir kurum İstanbul Bilecik Üniversitesi İstanbul Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İstanbul Üni.( Auzef) ve son olduğunu ümit ettiğimiz Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde eğitimine devam etmektedir fizik ve işletmeyi yarıda bırakmış şuan kimya alanında eğitim almaktadır. Redkit in isim babası Ferdi Sayışman'ın torunudur. Aileden gelen, sanata düşkünlüğü vardır. Çizim yapmayı terapi olarak görür.

2 Yorumlar

Cevap ver