Grafik Tasarımcıların Korkulu Müşterileri

0
1824

Her mesleğin müşterileri farklıdır. Her mesleğin müşterilerinin beklentileri de farklıdır. Ancak öyle bir meslek var ki bu meslek mensuplarına işleri düşen müşteriler bir anda hayal gücünün doruklarını yaşamaya başlıyor. Beklentileri bazen ütopik oluyor, aynı zamanda olmayacak işi oldurmaya çalışıyorlar. Hangi meslek mi?  Cevap basit. Grafik tasarımcıların güzide müşterileri..

Aktarmak istediklerimizi yanlış anlamayın. Öncelikle elbette her müşteri aynı özelliklerde değildir. Aynı zamanda her müşteri farklı beklentilere ve arzulara sahiptir. Genelleme yapmadan, kıyısından köşesinden işlere bulaşan, istekleriyle gözleri kör eden ender müşterilerden bahsedeceğiz.

Başta şöyle bir üstün körü anlattığımız grafik tasarımcıların ender müşteri portföylerini açacak olursak durum biraz karışık ve içinden çıkılır gibi değil. Söylediğimiz gibi işleri konusunda hayallerinin sınırlarını zorlayan müşteriler aynı zamanda işlere karışmayı çok severler. Öyle ki işi size bırakmak yerine ekip çalışmasına dönüştürmeyi çok severler. Aynı zamanda meslek sizin mesleğiniz mi, bunca yıl öğrendiklerinize işinize hiç mi acımazlar bilemiyoruz ama karışmadan duramazlar. İşin içinden akıl sağlığına zarar vermeden sıyrılan güzide grafik tasarımcılarımıza buradan alkışlarımızı iletiyoruz. Pek tabi işin umanı olan tasarımcılarımız müşterilerini kırmadan, istediklerini yerine getirmek için canla başla çalışırlar. Ki bu sebeptendir en çok sevilen ve ilgi duyulan meslek yine grafik tasarımcılardan oluşur.

Peki, tasarımcılar hangi müşterilerle çalışmak istemez diye soracak olursanız gelin hep birlikte açıklayalım.

Kendi bildiklerine toz kondurmayan ve hatta en iyi kendilerinin bildiğini savunan müşteriler:

Olmaz dediklerinizi olduran, sizi zorluklarla mücadeleye sevk eden müşteri kitlesidir. İşi sizin hayal gücünüze bırakmak yerine, kendi hayal güçlerini ön planda tutmayı tercih ederler. Bu tip müşterilerle çok yüz yüze gelmek yerine maille ya da telefonla iletişim kurmak sizi ve işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Para mı?? Bak ben bu işe çok para vermem diyen müşteriler:

Her mesleğin en sevilmeyen müşterileridir. Doğa olarak yapılan işin bir çabası ve hak edilen bir ücreti vardır. Sizi, sınırlarınızı bu denli zorlayan müşteriler para konusunda tam tersi bir çaba içerisindedir. İşin her aşamasında size daha az ücret ödemek için çaba gösterirler. Siz siz olun böyle müşterilerden uzak durun.

Daha bitmedi mi? Bitmeyecekse söyleyin biz de sizi bekliyoruz diye feryat eden müşteriler:

Sizi zorlamayı ve arada bırakmayı çok severler. O kadar iş arasında canla başla uğraşırken sürekli arayıp bu işin bitme süresi nedir? Ne zaman biter? Diyerek sizi soru yağmuruna tutan müşteri tipidir. İşi acil olanlar için ücret skalasını arttırmayı dahi teklif edebilirler. Bu durum için değerlendirilebilir ancak sadece zorlamayı tercih eden müşteriler için verilen teslim tarihine dikte etmemek elde değildir. ☺

İş işte, yap diyen müşteriler:

Çok zorlamak istemezdik lakin, ne gönderdiğiniz taslaklara ne işe hiç önem vermeden attığınız maillere dönmeyen telefonlarını günler sonra cevap veren müşteri kitlesinden oluşmaktadır.

Aman benim işim en iyi olsun diyen müşteriler:

İş için işe başlarken size birçok örnek gösteren aynı zamanda bunu sizden daha da kapsamlı bir şekilde bekleyen, işi en az sizin kadar iyi bildiğini savunan ve daha işe başlamadan sizi yıldırmayı başaran müşteri portföyünden oluşmaktadır. Aman dikkat para konusunda ısrarcılardır.

Bu hafta sizlere sizin çektiğiniz müşteri zorluklarından bahsettik. Amacımız kimseyi kırmak ya da rencide etmek değildir. Sizi, sizlere anlatırken işin yoğunluğundan ve stresinden uzaklaştırıp küçücük bir mutluluk yaşatmayı amaçlıyoruz.

Keyifli müşterileriniz ile yoğun iş temposunda karşınıza hep iyi müşteriler çıkması dileğiyle…

 

İlk sen yorum yap!

Cevap ver