Grafik Tasarımcılar Neden İnfografik Öğrenmeli?

0
1989

İnfografik son yıllarda çok fazla ses getiren, çok duyulan bir konu başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bilmeyenler için soralım infografik nedir?

infografik-tasarimi-ornek-1İnfografik, bilgi ve tasarımın aynı ruhta anlam bulmuş halidir. Uzun metinlerin, başa çıkılmaz verilerin bir çırpıda anlaşılmasını sağlar. Son yıllarda çok duymaya başlasak bile tarihi geçmişi uzun yıllara dayanmaktadır. Yazının bulunmasından önce ilk insanlar infografiği keşfetmişlerdir. M.Ö. yıllarda insanlar hayvanları ve haritaları infografik yoluyla taşlara, deri parçalarına kazımışlardır. Günümüzdeki hali ise teknoloji ve globalleşme ile anlam bulmuş halidir. Hatta öyle ki günümüzde dijital pazarlamada, dergilerde, internet haber içeriklerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

infografik-tasarimi-ornekGrafik tasarımcıların işi gittikçe zorlaşmaya başladı. Sürekli globalleşme diyoruz ama evet teknoloji ve globalleşme ile gittikçe işleri daha da zorlaşmaya başladı. Sosyal medya hızlı içerik tüketmek isteyen kullanıcılarla doldu taştı. FMCG ürünlerine alışmak ne kadar kolay ise sosyal medya hızlı tüketimine alışmak da o kadar kolay oldu. Öyle ki hazırlanan içeriklerde bulunan uzun uzadıya yazıları bile okumaktan kaçan bir kitleyle karşı karşıyayız. İşte bu sebeple dijital pazarlamacıların en büyük yeni hedefi infografik olurken iş yine grafik tasarımcılara kalıyor.

Bu kadar ısrarın sebebi oldukça basit. Etkisi ve getirisi yüksek olan infografik için büyük bir kitle oluşumu ve getirisi var. Bu sebeple yığılma ve öğrenme oldukça önem arz ediyor. Pazarlama uzmanlarına göre artık hedef kitle görsele, görselden yeni şeyler öğrenmeye önem gösteriyor. Bu sebeple içerik kadar görselin önemi artıyor. İnfografik sosyal medyada diğer içeriklere nazaran 3-4 kat daha çok paylaşılıyor.

Peki, neler gerekiyor diye soracak olursanız hemen sıralayalım.

Öncelikle, bir grafik tasarımcı olarak sizler tipografi hakkında her şeyi biliyorsunuz. Tipografi sizler için başyapıt ve uyulması gereken kıstaslardan oluşuyor.  Yazı tiplerinin seçimi iyi bir infografik için ilk aşamayı oluşturuyor.

Grafik tasarımcı olarak zaten Adobe, Illustrator ve Photoshop’u adınız soyadınız gibi iyi biliyorsunuz. Eğer bunları kullanmak istemezsiniz infografik için ücretsiz web sitelerinden de yardım alabilirsiniz. Sınır yok, istediğini seçerek hazırlayabilirsiniz.

İnfografiklerinize kattığınız illüstrasyonlar ürününüzü daha çekici hale getirebilir. Bu durum rakiplerinize karşı iyi bir gözdağı oluşturabilir. Özellikle bir şirket için hazırlanan infografikler hem şirket hem de sizin için avantaj yaratırken markaların hikayelerini anlatmada kolaylık sağlayabilirsiniz.

infografik-tasarimi-ornek-3

Renkler tasarımlarınızda nasıl önem taşıyorsa infografik için de renklerin öyküsü çok önemlidir.  Renk seçiminin doğru yönde olması mesajın iletilmesinde ve çekicilikte size çok büyük getiri sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus ise kullanacağınız programlarda iyi renk seçimi sağlamaktır.

Veri görselleştirme hayatımızın bir parçası haline geliyor. Veri görselleştirme ülkemizde hala tam anlamıyla yerine oturmadı ancak kullanılan infografiklerde büyük etki yaratıyor. Verileri anlamlandırma ve form kazandırmak için kullanılan en etkili yollardan birisidir.  Bir tasarımcı olarak portföyünüzde veri görselleştirmeyi eklemeniz uzun vadede getirileri ile size vizyon katacaktır.

Paylaş
Önceki içerikGrafik Tablet İle Photoshop’ta Çizim Dersleri #2
Sonraki içerikLala Eğitim – Tekin Öztekin Röportaj
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Araştırma ruhu ve pazarlamaya olan merakıyla çalışan, pazarlama stalkerı, Hazırladığı içerikler ile kendisi gibi meraklı pazarlamacı adaylarına yön vermek isteyen ve pazarlama bilimine gönül vermiş bir işletmeli adayı.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver