Fotoğraf Çekerken Bunlara Dikkat Etmelisin!

0
1777

“Fotoğraf çekmek” genelde herkesin bilgiği gibi sadece ışıl ayarlama, pozlama  gibi teknik ayarların yapılması demek değildir. Fotoğraf çekmek tam olarak insanlarla oğru ve gerçek iletişimi kurma sanatına verilen isimdir. Eğer fotoğraf çekmek için bir eğitim almadıysanız veya hevesini var, geliştirmek istiyorsanız kesinlikle bir kursa gitmenizi öneririz. Çünkü fotoğraf çekmek ucu bucağı olmayan bir derya gibidir. Ve bütün olaylara hakim olduktan sonra harika kareler yakalayabilirsiniz.

İletişim Sanatı

Özellikle insanı fotoğraflamak göründüğünden çok daha zahmetli bir iştir. En uygun karenin yakalanabilmesi için de doğru insanlarla doğru bir iletişim kurulmalı, onları içlerinde sakladıkları rahat ve doğal görünüme ulaşmasını yardımcı olmalısınız.

Portre Fotoğrafçılığında İletişim

Genel olarak portre fotoğrafçılığı üstte de belirttiğimiz gibi çok zor işlerden bir tanesidir. Fakat kişinin karakterini ya da hislerini yakaladıktan sonra amacına ulaşmış olur. Buna ulaşmak ise kişiyi oldukça rahatlatmaktan geçmektedir. Çekimlerde kırk yıllık dost gibi olun. Hayal ettiğiniz kareyi fotoğrafı çekeceğiniz kişinin doğal haliyle yakalayabilirsiniz ancak.

Düğün Fotoğrafçılığında İletişim

Geçirdikleri ömürlerinin en güzel gününü ölümsüzleştirmek isteyen çiftlerle çekim yaparken onların heyecanlarını gözlemleyeceksiniz. Bu nedenle hayal edilen karakterlere heyecanlarının verdiği cesaret ile çok çabuk ulaşabilirsiniz. En iyi kareyi yakalamak yine iletişiminizi çok iyi kurmanız gerekmektedir. Mesela çekimlerde memleketten gelen dayının evladı fotoğraf çekiyor modunda geçsin. Deneyebilirsiniz 🙂

Doğum ve Çocuk Fotoğrafçılığında İletişim

Doğum fotoğrafları çekim anları en az düğün fotoğrafçılığı ile aynı derecede heyecan vericidir. Dokuz ay gibi yorucu bir süreçten sonra anne, baba, bebeği ve aileyi fotoğraflamak ayrı bir tecrübe gerektirmektedir. Siz karenizi yakalarken kendinizin orada olmadığını hissettirin. Görünmezlik pelerini giyinmiş gibi bir his verin. Böylelikle daha rahat olacaklar ve daha doğal fotoğraflar ortaya çıkacaktır.

Belgesel Fotoğrafçılıkta İletişim

Belgesel çekimlerinden birbirinden farklı sürpriz olaylarla karşılaşabilirsiniz. Ama bunun en güzel yani hiç planda olmayan harika bir kare yakalamanız olacaktır. Daha önce görüşmediğiniz insanların fotoğraflarını çekmek hiçte kolay olmayabilir. O yüzden diğer kategorilerden oldukça zor bir kategoridir. Daha iyi iletişim için sade görün, içten gülümse ve konuşarak ikna kabiliyetini kullan. O zaman işler kolaylaşabilir.

Kurumsal Fotoğrafçılıkta İletişim

Firmalar, şirketler ve markalar için başarılı bir çekimin yapılmasının ilk adımını doğru ve kusursuz bir plan hazırlamaktan geçer. Firma çalışanlarının doğal ortamda görüntülemek, yönetim ekibinin çekimlerini sorun çıkmadan yapabilmek, ofisi en iyi şekilde resmetmek için herkesle iletişim kurmak gerekmektedir. Kurumsal firma çekimlerinde firmanın kurumsal kimliğini en iyi anlatan kareler yakalamak çok önemlidir. Bu çekimler yapılırken konsept hakkında dikkatinizi çeken unsuları da kesinlikle firma ile paylaşmalısınız.

Moda Fotoğrafçılığında İletişim

Moda fotoğrafçılığı da zor çekimlerden bir tanesidir ama keyifli de bir çekim türüdür. Mankenler ile yapılan çekimlerde ürünü tanıtacak ve hitap ettiği kitleyi etkileyecek kareler yakalanmalıdır. Bu süreçte sizin ve model ile aranızdaki iletişimde çok önemlidir. Yakalamak istediğiniz kareyi mankene çok iyi anlatmanız gerekmektedir ki istenen kareleri kolayca yakalayabilesiniz. Eğer fotoğraf çekiyorsanız çok iyi de bir anlatıcı olmanız gerekmektedir.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver