Fikir Küpü Grafik Tasarımcıların Zihinleri!

0
2161

Grafik tasarımcılar için yeni bir fikir üretmek ne zamandır böyle zorlaştı? Ya da değişen teknolojik gelişim ve globalleşmenin getirileriyle fikirlerimiz mi köreldi? Yaratıcı olamıyor muyuz? Yoksa değişen ve gelişen dünyaya ayak uyduramıyor muyuz?

Kimilerine göre fikir üretimi 5 aşamada gerçekleşiyor. İşe grafik tasarımcıları irdeleyerek başlayalım. İlk olarak zihin hammadeleri toplamakla meşgul olmalıdır. Bu konuda grafik tasarımcıların çoğu oldukça dikkatli ve çevresiyle uyumlu gözüküyor. Yolda yürürken, siz bir şey anlatırken karşınızdaki grafik tasarımcı başka bir noktaya odaklanıyorsa bilin ki orda dikkatini çeken bir unsur bulunuyordur. Yani genel olarak grafik tasarımcılar x2 daha dikkatlidirler. Bir dedektif gibi çevrelerinde gördükleri çoğu şeyi hafızalarına kazıyıp size fark ettirmeden önünüze koyuverirler.

İkincisi ise zihin bu materyalleri özümseme sürecine giriyor. Yani biraz önce bahsettiğim gibi hiç olmadık yerde, hiç olmadık bir tasarımda karşınıza çıkarıveriyor. Sonra ‘‘ vay, nasıl da yaratıcı’’ diye şaşırıyoruz.

Üçüncüsü materyallere farklı materyaller ile yeni bir boyut kazandırma aşamasından oluşuyor. Tasarımlarda genellikle arka planda gözümüze çok çarpıtmadan desen oluşturulduğunu, figür yaratıldığını düşünürüz. İşte aslında bunların hepsi doğadan, çevreden görülüp alt beyine gönderilen figürlerin yeni bir boyut bulmuş şeklidir.Grafik tasarımcılar için yeni bir fikir üretmek ne zamandır böyle zorlaştı? Ya da değişen teknolojik gelişim ve globalleşmenin getirileriyle fikirlerimiz mi köreldi? Yaratıcı olamıyor muyuz?

Yoksa değişen ve gelişen dünyaya ayak uyduramıyor muyuz?

Kimilerine göre fikir üretimi 5 aşamada gerçekleşiyor. İşe grafik tasarımcıları irdeleyerek başlayalım.

grafik-tasarim-fikirİlk olarak zihin hammadeleri toplamakla meşgul olmalıdır. Bu konuda grafik tasarımcıların çoğu oldukça dikkatli ve çevresiyle uyumlu gözüküyor. Yolda yürürken, siz bir şey anlatırken karşınızdaki grafik tasarımcı başka bir noktaya odaklanıyorsa bilin ki orda dikkatini çeken bir unsur bulunuyordur. Yani genel olarak grafik tasarımcılar x2 daha dikkatlidirler. Bir dedektif gibi çevrelerinde gördükleri çoğu şeyi hafızalarına kazıyıp size fark ettirmeden önünüze koyuverirler.

İkincisi ise zihin bu materyalleri özümseme sürecine giriyor. Yani biraz önce bahsettiğim gibi hiç olmadık yerde, hiç olmadık bir tasarımda karşınıza çıkarıveriyor. Sonra ‘‘ vay, nasıl da yaratıcı’’ diye şaşırıyoruz.

Grafik tasarımcılar farklıdır, her olaydan yeni ve farklı bir sonuç çıkarabilirler demiştik. Onların içinde yaratıcılıkta önemli yeri olan  ‘‘ fikir her yerde doğabilir’’ düşüncesiyle hareket etmektedirler. İşte bu sebepten aslında grafik tasarımcılar için uyku bile yoktur. Beyinleri her zaman aktiftir. Zira onlarla anlaşmak belki bu yüzden zordur ☺

Vee son aşama ‘‘fikirlerinize yeni fikirler ekleyin.’’

Nasıl mı?  Özellikle tasarımcılar için günün 24 saatlik dilimi yetmez. Bir tasarımla uğraşırken yeni bir tasarımın planları başlamıştır bile. Tasarım için sürekli yeni fikirler aramazlar. Ürettiklerinin üzerine koyarak devam ederler ve işleri hep birbirinden farklıdır.

Ama ben bu işe yeni başlıyorum nasıl yol izlemeliyim diyen sevgili taze tasarımcılar işte sizlere izleyeceğiniz yollar:

Eğlenin!

Eğlenmeden ve sevmeden hiçbir işte başarılı olamazsınız. İşinizi eğlenceli hale getirin. Sürekli yeni arayış peşinde olun.

Hedef noktalarınızı belirleyin

Başlangıçta kilit noktalarla başlayın. İstikrarlı olun ve emin adımlarla ilerleyin. Herhangi bir soru işaretinde hemen başa dönün ve tekrar düşünün.

Hedeflere kitlenin

Soru işaretlerinizi ortadan kaldırdıktan sonra daha sağlam adımlarla işinize devam edin ve asla peşini bırakmayın. Yılmadan devam edin.

Zihninizi boş bırakmayın

Araştırmaya, öğrenmeye hep açık olun. Zihniniz hep meşgul olsun. Beyin aktifliği ilerledikçe fikirleriniz gelişecek ve karşınıza sürekli yeni fikirler çıkacaktır.

İnancınızı yitirmeyin

Hata mı yaptınız? Olabilir. Her işte başta veya en iyi noktada herkes hata yapabilir. Unutmayın hatalarınız sizi daha da güçlendirir. Önemli olan bu yolda yılmadan devam edebilmekle gerçekleşir.

Düşüncenizi gözden geçirin

Kendinize en güvendiğiniz anda bile kesinlikle dönüp yaptığınız işe bir bakın. Emin olsanız bile gözden kaçan ufacık hata sizi büyük sorunlarla karşılaştırabilir, zira revizyonla uğraşmak istemezsiniz diye düşünüyorum 🙂

Yapıcı olun, fikirleri zincirlerle birbirine ekleyin

Alakasız diye düşündüğünüz birbirinden farklı iki konuyu öyle bir koreografiyle birleştirin ki görenler bu iş muazzam diye sizi tebrik etsin. Farklı olun, durağanlık sizi dibe çeker.

Problemleri irdeleyin

İşinizin en son noktasında bir problem mi çıktı, not edin. Ya da daha önce yaptığınız hatalar için kesinlikle uzun süre yaptığınız işleri son noktasına kadar kontrol edin.

Sürekli fikir arayın

Bu dünyaya alıştığınızda fikir üretmek sizin için çocuk oyuncağı olacak. Bu sebeple sürekli fikirleri kovalayın. Büyük balığı elinizden kaçırmayın!

Fikri yaşamınızın bir parçası haline getirin

Katlanılmaz hale geldiğini düşündüğünüz anlar olacaktır. Korkmayın ve sakın vazgeçmeyin bu sizin alışmaya başladığınızı gösteren durumdur.

Son olarak Dijimigde kalmaya devam edin. ☺

Paylaş
Önceki içerikBoğaziçi Sales Challenge
Sonraki içerikUI&UX Trendleri ve Tasarım Süreçleri
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Araştırma ruhu ve pazarlamaya olan merakıyla çalışan, pazarlama stalkerı, Hazırladığı içerikler ile kendisi gibi meraklı pazarlamacı adaylarına yön vermek isteyen ve pazarlama bilimine gönül vermiş bir işletmeli adayı.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver