Facebook’un Başaramadığı 10 Proje

3
3297
Facebook'un Başaramadığı 10 Proje

Reklam’dan içeriğe, teknoloji’den neredeyse her türlü konuda adından söz ettiren Facebook her işte başarılı değil maalesef. Facebook çoğu konuda başarılı olabilir ancak başarısız olduğu öyle projeler var ki, bazıları başarısız olacağı başlangıçta belli olurken, bir kısmını başaramadığına insan üzülüyor.

Facebook‘un aklımıza gelen başarısız olduğu 10 proje’yi listeledik. Sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorum olarak belirtebilirsiniz.

1. Facebook Home

Facebook, Android telefonların giriş ve başlangıç ekranlarını facebook içerikleri ile değiştirmek niyetiyle yaptığı uygulama, gereksiz olduğu ve kötü tasarlandığı için hiç tutmadı veya gereksiz olduğu için.

2. Facebook Deals

Nisan 2011 tarihinde Groupon’a rakip olabilmek için başlatılan bu indirim kuponu hizmeti 4 ay’da kapatıldı.

3. Facebook Gifts

Eylül 2012 yılında başlanan bu proje, kullanıcıların birbirilerine çikolata, kurabiye gibi fiziksel hediyeler gönderilme amacıyla kurulmuş online mağaza, 2013 Ağustos ayında hiç satış yapılmadığı için kapandı.

4. Facebook Offers

Online alışverişlerde kullanılabilir indirim kuponu servisi olan Facebook Offers, kullanıcıların ilgi  göstermemesi yüzünden 2013’de kapandı.

5. Facebook Credits

Facebook üzerinde bir ara popüler olan oyunların iç satışlarında kullanılmak üzere Facebook’un icat ettiği bir sanal para birimi olan Credits, 2011 yılında hizmete alındı ve 2013 yılında kapatıldı.

6. Facebook Inbox

2010 yılında veya daha öncesinde facebook’a kayıt olduysanız, büyük ihtimalle sizin de kullanıcıadı@facebook.com e-posta adresiniz var, ve bunun farkında bile değilsiniz çünki her kullanıcına e-posta adresi açan facebook bu uygulamasını geçtiğimiz şubat ayında sonlandırdı çünkü neredeyse hiç kimse kullanmıyordu.

7. Facebook Poke

Snaphat’e rakip olması amacıyla ortaya çıkan “Poke” uygulaması 2014 yılın’da ortaya çıktıktan 17 ay sonra sessiz sedasız terk edildi.

8. Facebook Slingshot

2014 Yılında ortaya çıkan Slingshot, Snapchat’e rakip olmak için ikinci bir girişimdir ancak kullanıcılar kullanımı zor buldukları için kullanım oranı düşüktü hatta belki ilk defa duyuyorsunuz ve yakında bu uygulamanında fişi çekilebilir.

9. Facebook Lite

İnternet hatlarının kısıtlı veya yavaş kullanıcılarında facebook’a girebilmeleri için yapılan facebook lite fakat kullanım sayısı düşük olduğu için 8 ay sonra 2010 yılında kapatıldı.

10. Facebook Places

Şu an her ne kadar Facebook üzerinden check-in yapabilsekte 2011’de sonlandırılan Places, doğrudan Foursquare ile başa çıkabilmek için çıkartılmıştı fakat başarısız olmuştur.

3 Yorumlar

  1. Facebook Lite kapanmadı, halen çalışıyor.
    Facebook Poke The Facebook döneminden itibaren vardı.
    Facebook Places halen var ve Foursquare’i ikiye bölen oluşum da zaten bu.

Cevap ver