Elektronik Ticaret Sitelerinde Ürün Fotoğrafının Önemi

0
1321

Eğer bir elektronik ticaret siteniz varsa ya da halen üzerinde çalışıyorsanız diğer tasarımcılarla benzer sorunlarınız var demektir.

Elektronik ticaret sitelerinde önemli olan şeylerden bir tanesi vurucu bir tasarım ile ürünü öne çıkarmak, kullanıcıyı etkileyerek ürünün satılmasını sağlamaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ürün görselleridir.

Ülkemizde son dönemlerde hemen hemen her sektörün ilgi odağı elektronik ticaret oldu. En düşük masrafla en yüksek müşteri kitlesine ulaşabilmek amacı ile büyük-küçük her firma elektronik ticarete adım atıyor.

Fakat bu noktada gözden kaçırılan ya da es geçilen bazı noktalar var. Bunlardan belki de en önemlisi ürün görsellerinin düzensizliği ve kalitesizliği olarak söylenebilir. Kobi olarak tanımlanan küçük ve orta ölçekli firmalar elektronik ticaret sitelerini şekillendirirken genelde internette dolaşan fotoğrafları yada daha önceden bayi-distribütör tarafından sağlanan fotoğrafları kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak bu noktada kalite ve yetersizlik sorunları ortaya çıkıyor.

“Ürün görselleri sizin ürününüzü en iyi ve etkili tanıtan tasarım aracıdır.”

Nasıl ki bir logo yada amblem internet veya basılı mecrada şirketinizi, markanızı, oluşumunuzu temsil ediyorsa, ürün fotoğrafları da elektronik ticaret sitenizde ürününüzü temsil eder.

elektronik-ticaret-sitelerinde-urun-fotografinin-onemi-1

“Ürün fotoğrafları bazen markanın kurumsal kimliğini birebir temsil edebilme gücüne sahiptir.”
Peki ürün fotoğraflarında nelere dikkat etmeliyiz?
Ürün fotoğrafları bu kadar önemli ve can alıcı bir durumdayken ürün fotoğrafı tercihimizde nelere dikkat etmemiz gerekir?

⦁ Ürün fotoğrafı kaliteli olmalıdır.
Evet tercih edeceğimiz ürün fotoğrafları kaliteli olmalıdır. Mümkünse profesyonel bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş, iyi aydınlatılan, gölgesiz ve düzgün açıdaki fotoğrafları tercih edin.
Peki ürün çekimine ayıracak bütçemiz yok ise ne yapmalıyız?
Günümüzde kullandığımız cep telefonları oldukça iyi kameralara sahip. Ortalama bir elektronik ticaret siteniz var ise aydınlık, iyi ışık alan bir alana düz bir zemin yerleştirin(masa,mukavva vs.). Üzerine beyaz, kalın bir kağıt yerleştirin (Tercihen 300gr Amerikan bristolünün mat tarafı). Ardından ürününüzün çekimini cep telefonununuz ile gerçekleştirin. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

⦁ Dekupe önemlidir.
Ürün fotoğraflarınız mutlaka dekupeli olmalıdır. Dekupe kısa anlamı ile arkaplanı temizlemek anlamına gelir. Burada amaç fotoğrafın hangi zemin üzerine gelirse gelsin uyumlu görünmesini sağlamaktır. Bu işlem için Photoshop tarzı bir program yeterli olacaktır.

elektronik-ticaret-sitelerinde-urun-fotografinin-onemi-2

⦁ Ürün fotoğraflarında özgünlük sizi bir adım öne taşır.
Ürün fotoğraflarınızı kendiniz çekerseniz bu size bir özgünlük katacaktır. Sizi diğer rakiplerinize oranla bir adım öne taşıyacaktır. Filigran kullanımı ile fotoğraflarınızın size ait olduğunu belirtebilir, çalınmasını engelleyebilirsiniz.

⦁ Detay fotoğraflar kullanıcının ilgisini çeker
Sitenizde satışa sunduğunuz ürünlerin kesit detay fotoğrafları müşterinize ilginç gelecek, sizin ürününüze olan güveninizi vurgulayacaktır.

elektronik-ticaret-sitelerinde-urun-fotografinin-onemi-3

⦁ Ürün fotoğraflarında varyasyon
Ürün fotoğraflarında varyasyon büyük önem taşır. Ürünün farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları, kullanırken çekilen fotoğrafları gibi varyasyonlar ürünün kalitesini gösterecek, müşterinin ürüne olan ilgisini arttıracaktır.

elektronik-ticaret-sitelerinde-urun-fotografinin-onemi-3

Bu basit kuralları uygulayarak elektronik ticaret sitenizin kalitesini arttırabilir, müşteriye daha kaliteli ve güvenli bir izlenim verebilirsiniz. Unutmayın; Elektronik ticarette güven, herşeydir!

 

İlk sen yorum yap!

Cevap ver