Doğrudan Pazarlamada Geleneksel Bir Yöntem – E-Posta pazarlama

0
1115

Etkili E-Posta Pazarlığı İçin Veri Desteği İpuçları

Doğrudan pazarlama derneğinin verilerine göre, e posta pazarlamasında yatırım yaptığınız her 1 dolar için 38 dolarlık yatırım gelirisi (ROI) bekleyebilirsiniz.

Bu gerçek Monatate (Dijital Pazarlama Şirketi) tarafından yapılan istatistikler sonucu oluşmuştur. 500 milyondan fazla alışveriş deneyiminin analizine dayanmaktadır. Bu, e-postanın arama ve sosyal trafiği birleştirmekten çok bu trafiği en iyi şekilde dönüştüren kaynak olduğunu kanıtlamıştır.

Hatta e-posta o kadar güçlüdür ki Black Friday’e (Noel Alışveriş Sezonu Başlangıcı) göre 2015’te e-posta satışların25,1’ini oluşturuyor. Bu her trafik kaynağının en yüksek değeridir ve sosyal medya tarafından satışların 1.6’sına kıyasla çok daha yüksek bir orandır.

Tüm bu gerçeklerden sonra e-posta pazarlamacılığına yönelmek doğru veya yanlıştır demek önemlidir. Microsoft’tan gelen istatistikler, ortalama e-posta kullanıcısının gelen kutusunun %50 bülten, %20 sosyal ağ güncellemesinden oluştuğunu ortaya koyuyor. E-posta pazarlamadan en iyi şekilde yararlanmanız için, sizlerle daha etkili e-posta pazarlaması yapmanın kanıtlanmış yollarını paylaşacağım.

Aboneden Segment’e

E-posta listesini oluşturmanın geleneksel yolu, sitenizin tüm sayfalarında aynı kaydolma formuna sahip olmak, tüm kullanıcıları bir araya getirmek ve onlara aynı mesajları göndermektir. Bu geleneksel yaklaşımla, bir pazarlama bloğu yayınlıyorsanız, daha fazla trafik almak isteyen birisi ve dönüşümleri arttırmak isteyen biri aynı mesajı alacaktır. Elbette bunun için daha iyi bir yol olmalı!

Abonelerinizi bölümlere ayırarak yalnızca alakalı, hedefli mesajlar gönderebildiğinizden emin olmalısınız. Aslında segmentasyon o kadar güçlü ki, bir çalışmada Marketing Sherpa, olağan toplu ve patlama mesajlarını göndermek yerine yalnızca segmentli abonelere hedeflenmiş e-postalar göndererek %208’e kadar dönüşüm oranlarını yükseltmenin mümkün olduğunu kanıtlamıştır. Mailchimp’ten alınan verilere göre hedeflenmiş e-posta kampanyalarının  %60 daha yüksek tıklanma oranları ile sonuçlandığını gösteriyor.

Daha Sık E-postalar Gönder

Çoğu kişi abonelerini rahatsız etmemek amacıyla hafta sonu veya ayda bir kez, listelerini e-posta ile gönderir. Fakat ne kadar etkili? Bu sıklıkla e-posta gönderiyorsanız abonelerinizin sizi hatırlamama olasılığı çok yüksektir.

Pazarlamada ortalama yedi müşteriden birinin teklifinizi gerçekten değerlendirmek için en az 7 kere görmesi gerektiğini söyleyen bir kural var.

Aynı şekilde daha fazla e-posta her zaman iyi birşeydir. İngiltere sigorta şirketi Aviva ,e-posta gönderme sıklığını arttırarak büyük kazançlar elde etti. Aviva bu yöntemle %304 e-posta gelirini %45 sigorta tekliflerini arttırdı.

İnsanları Listenize Katılmaya Teşvik Edin

Birçok kişiye bir e-posta listesi oluşturmanın en hızlı yolunu sorarsanız, sosyal medyaya yatırım yapmaktan, düzgün şekilde tasarlanmış formlara ve kişileri teşvik eden net bir mesaja kadar çeşitli cevaplar vereceklerdir. Ancak, bir e-posta listesini oluşturmak için en hızlı yol nedir?

Teşvik etmek!

Bir teşvik sunarak, pek çok kişi sürekli olarak aldıkları abone sayısını 4 katına çıkartmışlardır. Aslında teşvik o kadar önemli ki, Flyte New Media aylık aboneliklerini sadece teşvik ederek %5,000 oranında arttırmayı başardı. İnsanları kaydetmek için kullandıkları ilk mesaj “Posta listemize katılın” olmuştur.

Verilenleri Ver

Tam olarak kaç hediyeyle, kaç aboneye ulaşabilirsiniz? Josh Earl sadece 11 gün içinde 200.000 abone için bir e-mail boyutunda %3,418 artış sağlayan bir hediye aldı.

E-posta listesinde yavaş bir ilerleme kaydettiğinizi düşünüyorsanız ve işleri arttırmak istiyorsanız hediye çiçekliğini kullanarak artış sağlayabilirsiniz.

İşte bunun için bazı ipuçları;

  • Abonelerinize sunabileceğiniz özel bir şeyler hazırlayarak başlayın. Sahip olduğunuz ücretli bir ürün, işinizde popüler ücretli bir ürün veya yaygın olarak tanınan bir araç olabilir.
  • İnsanların hediye paylaşımlarını şart koştuğunu ve promosyona katılmak için e-posta listenize kayıt olmalarını sağlayın.
  • Bu hediyeleri verme yönteminizi otomatikleştirin. Kingsuma, Criveaways gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.
  • İşinizdeki en iyi blogları, yayınları ve etkileyicileri, kampanyalar ile ilgili olarak bilgilerin ve paylaşımlarını sağlayın.

E-postanızı Mobil Cihazlarla İçin Optimize Edin

Mobil cihazlar için optimize edilmemiş e-postaların sonucunda görmezden gelinmiş ve silinmelere neden olmuştur. Araştırmalar tüm e-postaların %65’inin ilk olarak mobil cihazlarda açıldığını ve akıllı telefonlarda açılmıyorsa %75’inin silindiğini ortaya koyar .E-postlarınızın %75’i silinirse ,e-posta pazarlamanın amacı nedir?

E-postlarınızı mobil cihazlar için optimize etmenin bazı ipuçları:

  • Mümkünse e-postalarınızı düz metin olarak gönderin. Bir şablon kullanmanız gerekiyorsa yanıt veren bir e-posta şablonu kullanmayı deneyin.
  • Etkili mobil e-posta, yalnızca mobil uyumlu e-postalar göndermenin ötesine geçer. Ayrıca e-postalarınızdaki bağlantıların mobil cihazlar için doğru şekilde optimize ettiğinizden emin olun.

E-posta Pazarlama Cihazlarınızı Otomatikleştirin

Cihazlarınızı otomatikleştirin. Günümüzde otomasyonun öneminin farkına varılmalıdır. Otomasyon o kadar güçlü ki, araştırmalar e-postaların 8 kat artmasına,6 kat fazla gelir elde etmesine ve dönüşümlerin %50’ye kadar yükselmesine sebep olduğunu gösteriyor.

Şu anda e-posta pazarlaması, aynı e-postayı aynı anda herkese göndermekten daha karmaşıktır. Bazı e-posta servis sağlayıcılarıyla, tıkladıkları yere, zaman dilimine dayalı olarak gönderimi otomatikleştirebilirsiniz. Aslında bazı e-posta servis sağlayıcıları, insanların alışkanlıklarını izlemek ve onlara göre e-postaları optimize etmek için yapay zeka ile deney yapmaya devam ediyor.

Geçerli e-posta servis sağlayıcınız otomasyon özelliklerini sunmuyorsa, servis sağlayıcınız tarafından sunulan otomasyon özelliklerini etkili bir şekilde kullanın veya daha sofistike bir servis sağlayıcısına geçiş yapın.

Tabi ki bu yöntem ustalıkla uygulanmalıdır. Orantısız uygulanması insanların e-posta listelerinden aboneliklerini kaldırmasıyla sonuçlanabilir.

Ancak düzgün bir şekilde yapılırsa dönüşümleri, gelirleri ve trafiği her zaman artıracaktır.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver