Dergiler Neler Fısıldıyor?

0
1519

Eski dergileri karıştırmayı sevenler, dergi koleksiyonu olanlar ve hatta bir tek sayısı eksik olmasın diye uğraşanlar vardır. Eski dergiler tarihe tanıklık eder, arada şöyle bir geriye gitmemize yardımcı olur. Elinizin altında geçmiş yıllara dair dergiler varsa açın bir bakın, demek istediğimi bu yazının sonunda anlayacaksınız. Elbette sadece dergi saklamakla olacak iş değil aynı zamanda internetten erişebileceğiniz eski basım dergiler de mevcut durumdadır.

Peki, neden eski dergiler? Sorusunu duyar gibiyim. Aklınıza takılan bu sorunun cevabı aslında basit. Elbette eski kitaplarında etkisi vardır ancak gazete yerine özellikle belli bir konuda yoğunlaşmak için tercih edilen dergilerin eski sayıları sizlere daha yardımcı olacaktır.

2013 yılı basımlı bir dergi içeriğinde bahsedilen pazarlama ile ilgili bir konudan bahsetmek istiyorum. İçerikte hızlı tüketim malları (FMCG) adı verilen ürünlere alışmanın kolay ancak ileriki yıllar için neler getireceğini tahmin edilemeyen bir kesite rastladım. İçerikte devam eden konuda hızlı tüketim mallarının daha yeni yeni piyasaya girdiğini birçok insanın haberdar olmadığı ve bunu insanlara alıştırmak için ne gibi yollar denenmesi gerektiğini aynı zamanda tutundurma politikası olarak nelerin kullanılması gerektiğini tartışıyorlardır. Dönüp birde günümüze baktığımızda 4 yıl içerisinde nasıl bir yol kat ettiğimizi, nelerden bahsederken kısa sürede bu denli alıştığımızı düşünebilirsiniz.

Pazarlama hızla değişen, değiştikçe gelişen ve bu değişime ayak uyduramayanların yok olmaya yüz tuttuğu bir dünyadan ibarettir.

Aynı derginin 2009 sayısında pazarlama öngörüsü adına gelecekte yaratıcılığın öneminin daha da artacağının sinyalleri veriliyordu. Aynı zamanda yaratıcı olmaya çalışmanın taklit etmemek olduğunu vurguluyorlardı. Günümüzde yaratıcılığa baktığımızda pazarın kaymağını alan üst kesim yaratıcılığı çoktan aşmış, daha farklı boyutlarda yaratıcılığı konuşuyor.

Bu sefer yönümüzü pazarlama alanında gözde olan başka bir derginin 2010 sayısına çeviriyoruz. O dergide ise firmaların reklam maliyetlerinin çok yüksek olduğundan dert yanıyorlar. Reklam verilecek yer olarak tercih edilen dergilerin reklam ücretlerinin yüksek olması ancak başka yer seçilemeyeceği için de buna katlanmak zorunda olduklarını belirtiyorlar. Günümüzde ise influencer marketing adı altında yapılan reklamlar sayesinde kısacık süre içerisinde hem güncel kalıp hem maliyetleri düşürmek bir tık uzakta kalıyor.

‘‘Event PR’ın tamamlayıcısıdır.’’ Adı altında daha 2015 sayılı dergide bahsederken daha yeni yeni ortaya çıkan farklı konsept eventler mevcut durumdadır. 2015 yılında dahi eventler için özel bir detay oluşturmaya çalışırken şimdilerde bu durum tamamen ortadan kalkmasa bile oldukça fark yaratmış durumdadır. Bunun için sürdürülebilirlik adına yapılan eventler ise son dönemlerin popülerliğini çoktan kazandı.

dergi2012 yılında mevcut olan reklam içeriklerinden bahsedilen dergide içerik seçimi olarak müşterilerin tarihi yerleri reklamlarda görmesi etki bilincini arttırıyormuş. Müşterilerin marka seçimlerinde tercih ettiği segmentlerden biri de reklamlarda etki altına alınan tarihi eserler ve tarihi mekanlardan oluşuyormuş. Günümüzde bu durum tamamen ortadan kalktı. İnternetin daha aktif kullanılmasıyla birlikte müşteriler zaten gezip görmeye alışkın aynı zamanda markanın onu etkisi altına almasını bekliyor. Bu sebepten dolayı müşteriler pazarda olmayan yeni reklamlar bekliyor.

2007 yılından bu yana var olan dergilerin hiçbirinde yapay zeka adı altında yer alan içerik mevcut değil. Pazara, markalara daha da etki etmemiş yapay zekaya günümüzde rastlamadığımız hiçbir alan yok.

İnovasyon son yılların en popüler konularından biri olarak karşımıza çıkıyor. 2000 li yılların sonlarına doğru daha yeni yeni dergilerde yer alan bu konuların şirketleri, markaları nasıl etkileyeceği konusunda hiçbir düşünce yok. Herkes merakla inovasyon bizi nasıl etkileyecek diye düşünüyor, heyecanlanıyor. Günümüzde ise inovasyonu daha da nasıl geliştiririz diye konuşarak dergileri dolduruyoruz.

sosyal-medyaBir diğer konu ise sosyal medya. Sosyal medyayı aktif kullanan markalar oldukça az gözüküyor. Şirketler sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmıyor, sosyal medya hesapları olan markalar ise kullanımı oldukça düşük. Daha çok müşterilerin şikayetlerini iletmesi ve farkındalık yaratması adına olan hesapları günümüzde markalar aktif şekilde kullanıyor. Hatta öyle ki durum küçük işletmelerin bile sosyal medya hesaplarıyla büyüdüğü günümüzde sosyal medyanın gücü yadırganamaz. Yakın zamanda yayınlanan bir programda pazarlama alanında uzman bir kişiliğin açıklamasına göre marka daha marka olmadan sosyal medya aktifliğine sahip olamazsa tutunamaz. Hatta büyük bir markanın sosyal medyayı geç keşfetmesi küçük markanın geniş kullanımına ayak uyduramaz gibi açıklamalarda bulundu.

Kitaplar, alanında uzmanlaşmış dergilerin bir önceki yıl sayılarına dahi baktığınızda konuştuğumuz konuların farklılığını fark edeceksiniz. Her zaman söylediğim gibi pazarlamada ve birçok konuda günümüzde aktif kalmak, sürekli online olmak oldukça önem taşımaktadır.

Online değilsen offline olmak zorunda kalırsın!

Şimdi bu yazıyı sonuna kadar okuyup ama bu grafik tasarımı değilmiş diyen sevgili Dijimig okuyucuları bir sonraki içerikte dergiler size fısıldayacak. Beklemede kalın 🙂

Paylaş
Önceki içerikGrafik Tasarımcılar Rüyadan Uyanıyor!
Sonraki içerikBoğaziçi Sales Challenge
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Araştırma ruhu ve pazarlamaya olan merakıyla çalışan, pazarlama stalkerı, Hazırladığı içerikler ile kendisi gibi meraklı pazarlamacı adaylarına yön vermek isteyen ve pazarlama bilimine gönül vermiş bir işletmeli adayı.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver