Bir Grafik Tasarımcının Okuması Gereken 5 Kitap

0
9213

Grafik Tasarımcıların Yardımcı Kaynağı Grafik Tasarım Kitapları

Grafik Tasarımcılar buraya!
Sizlere yol gösterecek, yardımcı olacak Türkçe grafik tasarım kitaplarını sizler için araştırdık, bulduk. Belki de sektörde en zor bulunan, bulununca hemen alınan, sipariş edilip günlerce beklenen grafik tasarım kitapları için küçük bir yol.. Öncelikle grafik tasarımla uzaktan ilgilenenler ve merak duyanlar için grafik tasarım sözlükleri başlangıç aşamasında ve ilerisinde size çok yardımcı olacak bir kaynaktır.

bir-grafik-tasarimcinin-okumasi-gereken-kitaplar-grafik-tasarim-sozlugu

Grafik Tasarım Sözlüğü:

 Gavin Ambrose tarafından ele alınmış bu sözlük ile okuyucusuna grafik tasarım terminolojisiyle ilgili kavramları sunmak için 250’den fazla sık kullanılan grafik tasarım terimi biçimlendirilmiş ve görselle desteklenmiştir.

bir-grafik-tasarimcinin-okumasi-gereken-kitaplar-grafik-tasarim-ne-icindir

Grafik Tasarım Ne İçindir?:

Alice Twemlow’ un yazdığı bu kitapta grafik tasarım dünyasına yeni başlayanlar için heveslendirici bir kitap niteliğini taşıyor. İçersinde yer alan içerikler ile görsellerin birbirine uyumu sizi cezp edecektir. Kitabı hemen edinin ve sayfalar arasında kendinizi kaybedin!

bir-grafik-tasarimcinin-okumasi-gereken-kitaplar-imgeden-baskiya-grafik-tasarim

İmgeden Baskıya Grafik Tasarım:

Gani Arıkan dört bölümden oluşan kitap içerisinde 3. bölümde anlatılan Corel Draw üzerinden anlatması Adobe kullanıcıları açısından biraz sıkıntı yaratıyor. Onun dışındaki bölümlerde kitap size ışık tutacaktır.

bir-grafik-tasarimcinin-okumasi-gereken-kitaplar-grafik-tasarim

Grafik Tasarım:

Alain Weill görsel açıdan zengin, içerik açısından dolu dolu bir kitap. Bu işe başlarken ya da devamında ya acaba bu işin tarihi nerelere dayanıyor diye merak ediyorsanız işte bu kitap! Grafik sanat tarihini özetleyen küçük cep kitabı ile tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

bir-grafik-tasarimcinin-okumasi-gereken-kitaplar-yaratici-tasarimin-temel-trensipleri

Yaratıcı Tasarımın Temel Prensipleri:

G. Ambrose – P. Haris ikili tarafından yazılan bu kitap kaliteli bir baskı ve yardımcı içeriklere sahip bir başucu kitabı olarak nitelendiriliyor. Ancak, bu kitabı bulmak biraz zor. Satışına çoğu internet sitesinde dahi rastlanmıyor. Bulunduğu anda kaçırılmadan satın alınması gereken ve ilham verecek yararlı içerik olarak nitelendiriliyor.

Bu listeye devam ettiğimizde listenin sonunu göremeyecek kadar çok kitap sıralayabilirim. Ancak, burada önemli olan kitap isimlerinden ziyade size sağlayacağı faydalar olarak düşünülmeli ve içerikleri araştırılarak karar verilmelidir.
Dilerseniz grafik tasarım kitaplarını set halinde alabilir böylelikle elinizde zengin bir kütüphane yaratabilirsiniz. Bu setler içerisinden özellikle Görsel Sözlükler Grafik Tasarım Seti, Grafik Tasarım Temelleri Seti ve Grafik Tasarım seti olarak listeleyebiliriz.
Ancak ben küçük küçük kitaplar içerisinde konu bazlı yeni fikir ve bilgiler edinmek istiyorum derseniz bunun için size önerebileceğimiz en güzel kaynak Gavin Ambrose tarafından ele alınan kitaplar olacaktır.

grafik-tasarim-temelleri-setiGavin Ambrose tarafından ele alınan kitap listesi;
Grafik Tasarımda Tasarım İçin Araştırma
Grafik Tasarımda Izgaralar
Grafik Tasarımda Tipografi
Grafik Tasarımda Baskı ve Sonlandırma
Grafik Tasarımda Tasarı Fikri
Grafik Tasarımda İmge
Grafik Tasarımda Renk
Grafik Tasarımda Sayfa Düzeni

Umarız ki bu bilgiler size grafik tasarım hakkında yeni başlayanlar için ilham, merak edenlerin merakını gidermek için bir araç olarak katkıda bulunabilir.
Grafik Tasarım dünyasında ışığınızın hiç sönmeyeceği bir gelecek dileğiyle..

İlk sen yorum yap!

Cevap ver