2016 Grafik Tasarım Trendi

0
19937
2016’da Grafik Tasarım Trendi

Bir tasarımcı olarak tasarım trendlerini yakından takip etmem gerekiyor. Bu izleme dayanarak tasarım’a ilgisi olan veya bu işle ilgili kişilerle paylaşmak istiyorum. 2016 yılında en önemli Grafik Tasarım Trendi

Güncelleme; Yazı 30 Mart 2016’da yazılmıştır yayınlama fırsatı bu güne kısmetmiş 🙂

kullanici-deneyimi

1: Kullanılabilirlik

Bu grafik tasarım trendlerini kapsayan uzun derinlemesine bir makale olacak; Kullanıcı etkileşimini arttırmak için bu trendlere uymanızı tavsiye ederim. Google’ın algoritması müşteri davranışını ön planda tutarak yani websitenizin hızlı yüklenmesi ve kullanımı kolay olması gerekiyor. Sayfa yüklenme hızı e-ticaret siteleri için büyük bir sorundur. Sitenize bir görsel eklemek sadece bir saniye eklenmesi anlamına gelir %27 oranında satışı düşürmektedir. Sitenizin tasarımı iyi olduğu kadar hızı’da iyi olmalıdır.

 

 

responsive-tasarim

 

2: Duyarlı Tasarım

Hepimizin duyarlı sitesi artık isteğe bağlı olmadığını biliyorum. Bugün mobil uyumlu siteler Google’ın gözünde avatajlı sitelerdir. Google mobil uyumlu siteler diğer sitelere göre daha üst sıralarda olacaktır. Websitenizin responsive özelliği veya mobil’e özel tasarım olması şarttır. Kullanıcılar sitenize tablet ve telefonlardan rahatça girip gezebilmelidir.

 

 

sade-tasarim

 

3. Sade Tasarım

Sitenin mobil uyumlu olmasının önemli olması kadar sadelik’de önemlidir sitenizde gereksiz reklamlar, ve alanları kaldırarak kullanıcının asıl ulaşmak istediğine erişebilmesi için gereksiz alanları kaldırabilirsiniz. Böylece sitede kalma süreniz uzayabilir.

 

 

akilli-menuler

 

4. Akıllı Menüler

Bazı insanlar artık heryerde görmekten sıkıldığı Hamburger Menü veya navicon görmekten sıkılmıştı fakat sitede gezinme yönünde daha kolay hale getirmişti. Sadece görmek istediğimizde karşımıza çıkan bu menülerin trendi halen devam etmekte ve uzun bir süre devam edecektirde

blok-izgara-icerikler

 

5. Blok Izgara İçerikler

Hiç kimse uzun yazıları okumayı sevmiyor bu nedenle Modüler tasarım kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak blok ızgara içerikleri ile kısa paragraflarla içerikleri gösteriyor kullanıcının ilgisini çeken bir yazı olduğunda yazıya girerek uzun halini okuyabiliyor.

sonsuz-kaydirma

 

6. Sonsuz Kaydırma

Sitenizde sonsuz kaydırmayı aktif ederek kullanıcıya daha fazla içerik göstererek sitede kalma süresini uzatabilir ve kullanıcının sürekli sayfa tıklayarak yüklenmesini bekletmeyi önleyebilirsiniz.

flat-tasarim

 

7. Flat Tasarım

Flat tasarım göze daha hoş geldiği için ve sade olduğu için kullanıcılar daha sıcak bakmaktadır. Flat Tasarım 2016’da dahada fazla popüler olacaktır ve birçok marka ve websitesi buna ayak uyduracaktır şimdiden birçok büyük marka buna ayak uydurdu bile,google-logo-degisim

starbucks-logo-degisimwindows-logo-degisim batman-logo-degisim


8. Zengin Renkler

Bu renkler gözünüzde daha canlı ve akılda kalıcı renklerdir ayrıca gözü yormamaktadır. Pantone’nin 2016 bahar renkleri;

pantone-bahar-renkleri

vektorel-gorseller

 

9. Stok Fotoğraf Öldü!

 

Günümüzün yeni trendi vektörel görseller anlatmak istediğiniz mesaja uygun vektör görseller kullanarak daha fazla dikkat çekebilirsiniz.

 

 

 

video-ve-gif

 

10. Video ve GIF

Websitenize video ekleyerek sitede kalma süresini uzatabilirsiniz veya eğlenceli gif’ler ekleyerek kullanıcının ilgisini çekebilir paylaşmaya yönlendirebilir ve sitenizi hergün kontrol etme ihtiyacı duyurabilirsiniz.

İlk sen yorum yap!

Cevap ver